piątek, 21 stycznia, 2022

Puchary bez Legii? Od lat tego nie grali. W trzydziestoleciu niezwykle rzadko

Po raz pierwszy od ponad dekady Legii Warszawa może zabraknąć w europejskich pucharach.

Obecny sezon to w wykonaniu Legii Warszawa koszmar. W Europie nie było dramatu. Mistrzowie Polski awansowali do fazy grupowej Ligi Europy, wygrali dwa pierwsze spotkania. W Ekstraklasie w 15 meczach przegrali aż jedenaście. Wygrali zaledwie cztery. Mają jeszcze dwa mecze zaległe. Ale nawet sześć punktów dałoby zaledwie trzynaste miejsce. Teraz podopieczni Marka Gołębiewskiego znajdują się w strefie spadkowej. Wprawdzie do spadku (zapewne) nie dojdzie, to realnie grozi brak awansu do europejskich pucharów. Takie sytuacje legionistom zdarzają się niezwykle rzadko. Od sezonu 1989/90 zaledwie osiem razy (przy czym raz po odebraniu mistrzostwa Polski, a raz po zmniejszeniu liczby reprezentantów Polski w pucharach.

Gra w pucharach zagrożona

Aby legioniści zagrali w pucharach musi się stać któraś z trzech rzeczy. Pierwsza – Legia musi wygrywać wszystko w lidze, liczyć na potknięcia innych. Bardzo trudne do zrealizowania. Druga – Legia może zagrać od razu w Lidze Mistrzów, jeśli… wygra Ligę Europy. Niezwykle mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę fatalną postawę w lidze, fakt, że żadna polska drużyna nie zdobyła europejskiego pucharu. Wreszcie – mistrzowie Polski nie mają szansy na trzecie miejsce w grupie, które dawałoby awans do Ligi Konferencji, która jest słabiej obsadzona. Mogą odpaść, albo zająć drugie miejsce, awansować do 1/16 Ligi Europy. A tam trafią też spadkowicze z Ligi Mistrzów.  Legioniści aby być w grze muszą 9 grudnia pokonać Spartaka Moskwa. Strata punktów to odpadnięcie z pucharów. Trzecią – najbardziej realną szansą – jest zdobycie Pucharu Polski. Ale do tego także daleka bardzo droga… Jak dotąd Legii zagląda w oczy widmo spadku z Ekstraklasy (rzecz chyba, biorąc pod uwagę potencjał, mało prawdopodobna). Zdecydowanie bardziej realne jest ryzyko odpadnięcia z pucharów. Legii zdarza się to rzadko. Prześledźmy, jak to wyglądało tylko po 1989 roku.

Burzliwe lata 90-te

W sezonie 1989/90 Legia zajęła siódme miejsce w Ekstraklasie, zdobyła Puchar Polski. Kolejny rok w pucharach był kapitalny. To ostatni taki sezon polskiego klubu w europejskich rozgrywkach. Legia Warszawa awansowała do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów! W lidze było jednak gorzej. Dziewiąte miejsce w tabeli i porażka w finale Pucharu Polski z GKS Katowice spowodowały brak gry w pucharach w sezonie 1991/92. Najgorszym (wyłączając ostatni) w ostatnich kilkudziesięciu latach. W lidze legioniści zajęli dziesiąte miejsce, ale do przedostatniej kolejki bronili się przed spadkiem. Oczywiście do pucharów się nie zakwalifikowali.

Sezon 1992/93 to już zupełnie inna Legia, która zdominowała ligę, zajmując pierwsze miejsce. Polski Związek Piłki Nożnej odebrał jednak Legii i ŁKS punkty za ostatnią, kontrowersyjną kolejkę. W efekcie tytuł przyznano Lechowi Poznań. A UEFA wykluczyła Legię z europejskich pucharów. Sezon 1993/94 to już mistrzostwo Polski i kolejne sezony to już gra w Europie. W tym przede wszystkim niezapomniany sezon 1995/96 i grę w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Kolejna wpadka, w postaci niezakwalifikowania się do międzynarodowych rozgrywek, przyszła w sezonie 1997/98. Legioniści w końcówce sezonu stracili nie tylko szansę na mistrzostwo Polski, ale spadli na zaledwie piąte miejsce. dwa lata później, w sezonie 1999/2000 Legia zajęła miejsce czwarte. Gorycz odpadnięcia z pucharów potęgował fakt, że mistrzem Polski został rywal zza miedzy, czyli drużyna stołecznej Polonii.

Trzy sezony bez Europy

W tym stuleciu legionistom tylko trzykrotnie nie udało się zagrać w pucharach. W sezonie 2002/2003 broniąca tytułu Legia zajęła w lidze czwarte miejsce, nie dające awansu do pucharów. Cztery lata później, w sezonie 2006/2007 scenariusz się powtórzył. Warszawianie również bronili tytułu i znów nie trafili do europejskich pucharów. Tym razem Legia w lidze zajęła trzecie miejsce, zazwyczaj premiujące do pucharów. Ale z uwagi na słabsze wyniki polskich klubów i spadek w rankingu, tym razem mniej polskich zespołów kwalifikowało się do europejskich rozgrywek. Międzynarodowe występy Legia zresztą zaliczyła, grając w mniej znaczącym Pucharze Intertoto.

Sezon 2009/2010 był jak dotąd ostatnim, gdy Legia Warszawa, zajmując zaledwie czwarte miejsce w lidze nie zakwalifikowała się do europejskich rozgrywek. Od 2011 roku legioniści grają już w Europie regularnie. Okres ten to między innymi niezapomniany dwumecz ze Spartakiem w kwalifikacjach, a potem awans z fazy grupowej do 1/16 Ligi Europy (2011/2012), kapitalny dwumecz z Celtikiem i odpadnięcie po walkowerze, awans do 1/16 Ligi Europy (2014/2015), gra w Lidze Mistrzów a potem 1/16 Ligi Europy (2016/2017), faza grupowa Ligi Europy w tym sezonie.

Polecamy