piątek, 29 marca, 2024

191. rocznica Powstania Listopadowego. Uroczystości w Warszawie

W poniedziałek 29 listopada mija 191 lat od wybuchu powstania listopadowego. Największego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX wieku.  I jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski. W Warszawie już w weekend odbywają się uroczystości państwowe,  miejskie i dzielnicowe.

W ramach państwowych obchodów do Polski sprowadzone zostały  prochy Maurycego Mochnackiego, pianisty, wybitnego publicysty, lidera radykalnego stronnictwa w trakcie Powstania.  Po Powstaniu władze carskie zaocznie skazały go  na śmierć za działalność niepodległościową. Wyroku nie wykonano – Mochnacki przebywał już na emigracji we Francji. Zmarł w 1834 roku, w wieku 31 lat, we francuskim Auxerre.

Msza święta żałobna rozpoczęła  się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w sobotę o 13.00. Liturgii przewodniczy Wikariusz Generalny Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. prał. kan. płk Bogdan Radziszewski. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

O godz. 11:00 w Łazienkach Królewskich odbędą się uroczystości  przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego (w pobliżu gmachu Podchorążówki, najbliższe wejście od ul. Szwoleżerów). Organnizuje je szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. Piotr Wysocki był  działaczem niepodległościowym, założycielem i przywódcą spisku podchorążych, inicjatorem i uczestnikiem listopadowego zrywu. Podczas uroczystości szef UDSKIOR uhonoruje medalem „Pro Patria” Konrada Nawrockiego, który od lat aktywnie działa na rzecz ochrony pól bitewnych Powstania Listopadowego, w szczególności tzw. Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie.

Z kolei dzielnice Praga i Rembertów odwołały  glowne dzielnicowe obchody planowane na niedzielę. W niedzielę odprawiona zostanie  Msza Św. w kościele pw. św. Wacława. W poniedziałek 29 listopada delegacje Rad i Zarządów dzielnic złożą wieńce przy Pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską, przy ul. Szerokiej. Powstanie listopadowe z lat 1830-1831 było jednym z największych polskich zrywów niepodległościowych pod zaborem rosyjskim.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img