wtorek, 7 grudnia, 2021

Pola uprawne w Warszawie? Jest ich naprawdę  całkiem sporo

Ile Warszawy to pola i lasy? O ile mniej rodzi się dzieci? Jaki jest najwyższy szczyt na Mazowszu? Oto nowe opracowania Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Aż 36 proc. powierzchni Warszawy stanowią lasy i grunty rolne. Jak na miasto stołeczne jest to dosyć ciekawy wynik. Dane podał Urząd Statystyczny w Warszawie.

20 proc., czyli jedna piąta powierzchni Warszawy to grunty rolne – informuje Urząd Statystyczny w Warszawie. dużo, bo aż 16 proc. zajmują lasy. Najwięcej, bo 57 proc. powierzchni stolicy to tereny zabudowane i zurbanizowane.  Najwyższy poziom zabudowy ma Ochota. Tam grunty zabudowane i zurbanizowane zajmują 97 proc. Na ostatnim w rankingu Wilanowie jest to 27 proc. Urząd dane te zamieścił w opracowaniu „Ze statystyką przez Warszawę 2021”.

Z kolei jJak wynika z  opracowania „Region Mazowiecki Regionalny w 2020 roku” problemem stolicy jest demografia. Pogłębia się roczny ubytek ludności regionu mazowieckiego regionalnego – w 2020 roku wyniósł on minus 12419 osób. Jest mniej urodzeń żywych na 1000 ludności o 0,73 pkt. Współczynnik przyrostu naturalnego wyniósł minus 3,83 (w 2019 r. – minus 1,02) – informuje US w Warszawie.

 

Inne opracowanie, „Województwo mazowieckie w liczbach 2021”, podaje informacje na temat mazowieckiej przyrody. Dowiadujemy się z niego, że najwyżej położony punkt województwa mazowieckiego wznosi się na 407 m n.p.m. i jest zlokalizowany we wsi Hucisko w gminie Szydłowiec. Największym naturalnym jeziorem na Mazowszu jest Jezioro Zdworskie w gminie Łąck w powiecie płockim.

(Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy