wtorek, 7 grudnia, 2021

Wzmacnianie wizji, czy wspieranie partii? Dyskusje o zmianach w ratuszu

Według mediów ostatnie porządku w warszawskim ratuszu to czystka Rafała Trzaskowskiego, mająca na celu skuteczniejsze wprowadzanie wizji prezydenta  stolicy. Ta wizja to m. in. zwężanie ulic i ich rozbetonowywanie. Nie brak jednak głosów, że chodzi raczej o wzmocnienie jednej opcji politycznej. Nie ma w tym nic złego – mówią nasi informatorzy.

Roberta Soszyńskiego po długich bardzo spekulacjach zastąpił Tomasz Bratek. Były wiceprezydent odszedł w sierpniu. Tomasz Bratek oficjalnie zastępcą Rafała Trzaskowskiego jest od poniedziałku, 15 listopada. Prezydent powierzył mu sprawy z zakresu: geodezji i katastru, gospodarki nieruchomościami. Nowy wiceprezydent zajmuje się także tematyką oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste w trybie Dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze Warszawy oraz w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. W zakresie jego obowiązków są  wypłaty odszkodowań za nieruchomości warszawskie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Odejście Justyny Glusman 

Z urzędu odeszła tez Justyna Glusman, która  przestała już koordynować zrównoważony rozwój i politykę w kwestii zieleni miejskiej. Jak informował niedawno portal Onet.pl to początek porządków Rafała Trzaskowskiego, który ma zamiar przyśpieszyć pewne inwestycje, między innymi zwężanie ulic, czy  zabetonowywanie ich. Według informacji „Nowego Telegrafu Warszawskiego” sprawa nie jest tak prosta. Po pierwsze, sama polityka budzi kontrowersje. Jak twierdza nasi rozmówcy, po drugie chodzić ma także o wzmocnienie jednej opcji politycznej. – Warszawa ma być bastionem jednej partii, Platformy Obywatelskiej – twierdzi nasz informator. – Malo tego, wcale nie musi być to traktowane jako coś  złego. PO jest główna siła opozycyjna. Warszawa jest największym miastem, w którym mamy władze. Walka z rządem PiS toczy  się także o samorządy. Miasto takie jak Warszawa powinno być bastionem – mówi nasz rozmówca.

Z PO do ratusza 

Nasi informatorzy przypominają , że owszem, Robert Soszyński był przez ruchy miejskie traktowany jako hamulcowy polityki opartej o zwężanie ulic. Jednak  Justyna Glusman była zdecydowanie bardziej za przyspieszeniem w dziedzinie proekologicznych rozwiązań. – Trudno sobie wyobrazić, by powstrzymywała na przykład zazielenianie Środkowej itd. Bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, ze w zarządzie miasta pojawiają się także ważni ludzie dla PO – mówi. Faktycznie, prezydentem jest Rafał Trzaskowski – wiceprzewodniczący PO. W 2020 roku kandydat na prezydenta RP. Sekretarzem miasta (druga osoba  w mieście) jest Włodzimierz Karpiński, minister skarbu  w rządzie Donalda Tuska. Rok temu odszedł wiceprezydent  Paweł Rabiej, polityk koalicyjnej wobec PO Nowoczesnej. Z ratuszem pożegnali się też Robert Soszyński i Justyna Glusman, która kandydowała na prezydenta z ramienia ruchów miejskich. Osobną  kwestią jest sama polityka rozbetonowywania i zwężania ulic. Do tej sprawy będziemy wracać.

Polecamy