środa, 1 grudnia, 2021

Siedem nowych przypadków wścieklizny. Także w Warszawie, w Wawrze

Kot i sześć lisów – to zwierzęta, u których Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził w tym tygodniu, we wtorek, 16 listopada, wściekliznę.  Zakażenie stwierdził m. in. w Warszawie, w dzielnicy Wawer.

16 listopada 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii odkryl siedem kolejnych przypadkow wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki  wścieklizny odnotowano w powiatach: mińskim, otwockim, zwoleńskim oraz na terenie dzielnicy Wawer. Ostatnie przypadki, z 16 listopada to zakazenie sześciu lisow i jednego kota. Kot zachorowal w miejscowości Gózd (gm. Gózd, powiat radomski). Lisy w Warszawie ul. Podkowy 104J (dzielnica Wawer), w miejscowości Wola Karczewska (gm. Wiązowna, powiat otwocki),

Pozostałe przypadki weterynarz potwierdził u lisów. Dwa w Warszawie przy ulicy  ul. Podkowy 104J (Wawer),  oraz przy ul. Kąkolowej (dzielnica Wawer, powiat Warszawa). A także w Woli Karczewskiej (gm. Wiązowna, powiat otwocki),  Okuniewie (gm. Halinów, powiat miński). Kolejne przypadki  w miejscowości Bukowiec (gm. Kowala, powiat radomski), Zawada Stara (gm. Policzna, powiat zwoleński).

Praga-Południe w obszarze zagrożonym

Straszna choroba dotarła tez do Warszawy. W obszarze zagrożonym są Targówek, Wawer, Rembertów, Wesoła i Praga-Południe.  Wścieklizna to zawsze śmiertelna choroba ssaków, chorują na nią tez ludzie. Od początku roku potwierdzono już 92 przypadki wścieklizny. Najwięcej u lisów – 82 przypadki, poza tym u 4 kotów, 2 psów, 2 jenotów, po jednym przypadku u sarny  i nietoperza. Zarazić można się przez kontakt z chorym zwierzęciem. W razie kontaktu z obcym zwierzęciem, zachowajmy ostrożność. Gdy dojdzie do pogryzienia zgłośmy  się do lekarza, który poda nam surowice. Jak wystąpią objawy jest już za późno!

Dbajmy tez o domowe zwierzęta. Na obszarze zagrożonym wścieklizną nie wolno swobodnie puszczać psów (prowadzimy je jedynie na smyczy), koty trzymamy w domu. Pamiętajmy o szczepieniach. Psy obowiązkowo raz w roku (brak szczepienia jest karalny). Koty wychodzące raz w roku, niewychodzące raz na dwa lata.

Trwa szczepienie lisów

Jak informuje biuro prasowe wojewody, w dniach 15-30 listopada 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii organizuje  jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Polecamy