środa, 1 grudnia, 2021

Cud się nie zdarzył. Rozstawienia nie będzie!

Nawet Włochy, bądź Portugalia na wyjeździe, a nie Macedonia-Północna u siebie – takie pojedynki mogą niebawem toczyć  Biało-Czerwoni w walce o mundial w Katarze. Polacy po porażce z Węgrami liczyli jeszcze na korzystne wyniki w innych grupach i rozstawienie. Tak się jednak nie stało.

Holendrzy pewnie pokonali Norwegów 2:0 i awansowali na turniej. Turcy wygrali z Czarnogórą. W efekcie wyprzedzili Norwegów i to oni zagrają w barażu. Z kolei Finlandia przegrała z Francją, wyprzedziła ja Ukraina. Natomiast Walia zremisowała z Belgią dzięki czemu zapewniła sobie rozstawienie.

Mundial i baraże

Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Chorwacja, Anglia, Niemcy – te drużyny wygrały swoje grupy i zagrają bezpośrednio na mistrzostwach świata w Katarze. Do baraży zakwalifikowało się dziesięć ekip z drugich miejsc w tym Polska. A także dwa zespoły z Ligi Narodów. 6 ekip, to drużyny rozstawione:

Portugalia, Szkocja, Włochy (mistrz Europy), Rosja, Szwecja, Walia.

Sześć zespołów jest  nierozstawionych:

Turcja, POLSKA, Macedonia Północna, Ukraina, Austria (udział w barażach dzięki wygranej w Lidze Narodów), Czechy (udział w barażach dzięki wygranej w Lidze Narodów).

Zespoły zostaną podzielone na trzy ścieżki, po cztery zespoły. W każdej znajdą się po dwa zespoły rozstawione i dwa nierozstawione. W półfinale baraży (24 i 25 marca) w jednym spotkaniu zespól rozstawiony podejmie nierozstawiony. Zwycięzcy zagrają mecz finałowy, którego gospodarz zostanie wylosowany. (Finały 28 i 29 marca). Tylko zwycięzcy finałów zagrają na mistrzostwach.

Co w praktyce brak rozstawienia oznacza dla Polski? Po pierwsze – brak organizacji pierwszego meczu to strata rzędu 15 milionów złotych. Ale przede wszystkim to duże utrudnienie w drodze do awansu. Zamiast w pierwszej rundzie spotkania na Stadionie Narodowym na przykład z Macedonią Północną, Biało-Czerwonych może czekać wyjazd do Włoch, na mecz z mistrzami Europy. Szanse byłyby iluzoryczne…

Ścieżka śmierci i ścieżka nadziei, czyli możliwe scenariusze

Oczywiście wszystko zależy od losowania. W najczarniejszym scenariuszu Polacy mogą trafić już w pierwszej rundzie na wyjazd do Włoch, a w tej samej ścieżce mogą się znaleźć w dodatku Portugalczycy. A może się zdarzyć dużo łatwiejszy rywal. Najłatwiejszym spośród rozstawionych rywali wydają się Rosjanie, Szkoci i Walijczycy. Nieco trudniejsi Szwedzi.

Ścieżka śmierci:

Włochy – Polska

Portugalia – Austria

Gospodarzem finału zwycięzca drugiego meczu.

Ścieżka nadziei:

Rosja – Polska

Szkocja – Macedonia-Północna

Gospodarzem zwycięzca pierwszego meczu.

Ścieżka pośrednia:

Szwecja – Polska

Walia – Ukraina

Gospodarzem zwycięzca pierwszego meczu.

Losowanie w piątek, 26 listopada. (az)

Polecamy