wtorek, 7 grudnia, 2021

Kot chory na wściekliznę. 85. przypadek

Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził 85. Przypadek wścieklizny w województwie mazowieckim. tym razem chorym zwierzęciem okazał się kot w gminie Pilawa, w powiecie garwolińskim. Straszna choroba dotarła tez do Warszawy. W obszarze zagrożonym są Targówek, Wawer, Rembertów, Wesoła i Praga-Południe.

Wścieklizna to zawsze śmiertelna choroba ssaków, chorują na nią tez ludzie. Zarazić można się przez kontakt z chorym zwierzęciem. W tym roku na Mazowszu Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził  85. przypadków choroby. Najczęściej (77. przypadków) chorują lisy. Wściekliznę potwierdzono tez u trzech kotów, dwóch psów, dwóch jenotów, jednej sarny i jednego nietoperza.

W razie kontaktu z obcym zwierzęciem, zachowajmy ostrożność. Gdy dojdzie do pogryzienia zgłośmy  się do lekarza, który poda nam surowice. Jak wystąpią objawy jest już za późno!

Dbajmy tez o domowe zwierzęta. Na obszarze zagrożonym wścieklizną nie wolno swobodnie puszczać psów (prowadzimy je jedynie na smyczy), koty trzymamy w domu. Pamiętajmy o szczepieniach. Psy obowiązkowo raz w roku (brak szczepienia jest karalny). Koty wychodzące raz w roku, niewychodzące raz na dwa lata.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, w dniach 15-30 listopada 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Polecamy