środa, 1 grudnia, 2021

Przemyslaw Harczuk w „Nowym Telegrafie Warszawskim”:  Niepodległa 1918 – 2021

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Zdzisław Lubomirski, kard. Kazimierz Kakowski, Józef Ostrowski, Stefan Żeromski, Jędrzej Moraczewski. Narodowa Demokracja, ruch ludowy, chadecja, Polska Partia Socjalistyczna. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, Komitet Narodowy Polski, rząd Republiki Zakopiańskiej. Błękitna Armia Hallera, armia Dowbór Muśnickiego. Żołnierze I, II i III brygady. Polska Organizacja Wojskowa, Legiony Polskie. Powstańcy wielkopolscy. Powstańcy śląscy. Orlęta Lwowskie. Uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej. Nie sposób wymienić wszystkich. Inteligencja i chłopi, robotnicy i duchowni, ziemianie i mieszczanie, arystokraci i żołnierze. Wszystkie (prawie wszystkie)  opcje polityczne, wszystkie grupy społeczne, we wszystkich trzech zaborach. W czasie Wielkiej Wojny  (dziś nazywanej I wojną światową)  stanęli do walki o wolna Polske. Po 123 latach niewoli udało się ja odzyskać. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego już od 1916 r. opracowywała podstawy prawne dla przyszłego państwa. To piękny przykład zachowawczego konserwatyzmu, który bardzo pomógł w przygotowaniu podstaw dla nowego państwa.

103 lata po odzyskaniu niepodleglosci możemy chylic czola przed pokoleniami naszych przodkow. Zarówno przed wielkimi postaciami, wymienionymi powyżej, jak i szeregiem zwyczajnych ludzi, bez których odzyskanie niepodległości nie byłoby możliwe. wspominam mojego dziadka, Pawła Harczuka, żołnierza Wielkiej Wojny, potem wojny polsko-bolszewickiej, który na front poszedł w wieku lat siedemnastu. Potem służył w Korpusie Obrony Pogranicza, w „Dwójce”. A po II wojnie nigdy nie wrócił do kraju. Wspominam Jana Doleśniaka, pradziadka mojej małżonki, który walczył w Legionach, Bitwie Warszawskiej, potem wieziony w Starobielsku, cudem uniknął Katynia (w okolicznościach godnych sensacyjnego filmu). Zmarł w czasach stalinowskich.

Rocznica w bardzo trudnym czasie

Tegoroczna rocznica odzyskania niepodległości przypadła w czasie, gdy na polskiej wschodniej granicy (i wschodniej granicy Europy) mamy do czynienia z realnym kryzysem politycznym, wojennym, humanitarnym. Wschodni dyktator barbarzyńca próbuje sterroryzować Europe i Polskę przerzucając na jej teren ogromne liczby ludzi. Przypominają się znane z historii sceny z oblężenia Głogowa, gdy dzieci przywiązywane były do maszyn oblężniczych. Ale jedno nie ulega wątpliwości. To Łukaszenko i Putin są winni tej tragedii, która się dzieje. Są współczesnymi barbarzyńcami.

Legia Warszawa pod wodza nowego szkoleniowca na razie się nie odbila. Przypomina się sezon 1991/92. Trzydzieści lat temu legioniści również bronili się przed spadkiem. Sezon po tym, gdy  zachwycili cala Europe awansując do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów.  O tym piszemy na stronie 16.

 

 

Polecamy