środa, 1 grudnia, 2021

Po prostu… FILHARMONIA. Już w środę koncert inspirowany dziełem Dantego

W środę, 10 listopada o godz. 19 w Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5 rozpocznie się koncert „Po prostu… Filharmonia!: Różne muzyki dawne – Muzyka w poszukiwaniu tajemnic”.

„Po fragmenty z Piekła i Raju sięgali także autorzy madrygałów z przełomu XVI i XVII wieku, w tym Luca Marenzio, Ludovico Balbi czy Claudio Merulo. Poemat Dantego nigdy nie przestał inspirować kompozytorów, czego przykładem jest wokalna twórczość współczesnej amerykańskiej kompozytorki Joanne Metcalf. Podobnie jak w przypadku bolońskiego fresku, najbardziej przejmujące zdają się być kompozycje przywołujące słowa poety o mękach piekielnych. Jęki potępionych wybrzmiewają przekonująco w madrygałach Luzzasco Luzzaschiego i Giovanniego Battisty Mosta, opracowujących ten sam fragment Piekła.

Koncertową podróż po zaświatach poprzedzi opracowanie sekwencji żałobnej Dies irae Stefana Bernarndiego. Traktuje ona o Sądzie Ostatecznym, na którym zgodnie z chrześcijańską tradycją, mają zostać wydane bilety wstępu do krain opisanych przez Dantego. Znajdujący się (podobno) między Niebem a Ziemią czyściec reprezentować będą pokutne motety kompozytora-żonobójcy, Carla Gesualda da Venosy. Pod koniec zaś wybrzmi Sanctus z kontrapunktycznego arcydzieła Claudia Monteverdiego, mszy In illo tempore. Służąc jako ilustracja niebiańskich harmonii – ale to już tylko dla wybranych…” – opisuje filharmonia.

(Warszawski Serwis  Prasowy)

 

Polecamy