środa, 1 grudnia, 2021

Wścieklizna szaleje. Już 84 przypadki. W większości lisy, teraz kot w Zielonce

Już 84 przypadki wścieklizny stwierdził Wojewódzki Lekarz Weterynarii na Mazowszu. W piątek 5 listopada wściekliznę potwierdził u kota w Zielonce.

Najwięcej choruje lisów (76. Potwierdzonych przypadków). Poza tym służby wściekliznę stwierdziły u dwóch jenotów, dwóch psów, dwóch kotów, jednej sarny i jednego nietoperza. Obszarami, w których pojawiła się wścieklizna są trzy dzielnice Warszawy – Targówek, Wawer i Wesoła, oraz teren Mazowsza. Powiaty: miński,  otwocki, kozienicki, garwoliński, radomski, wołomiński,  miasto Radom, miasto Warszawa. Obszar objęty epidemią jest szerszy.

Teren epidemii

Obejmuje: Dzielnice Warszawy: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej)/

W powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek).

Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Zakazali wystaw psów

Na terenie zagrożonym wścieklizną nie wolno organizować  targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt  wrażliwych na wściekliznę.

 

Nie można organizować  polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz

 

polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Mogą one być jednak przeprowadzane wyłącznie na specjalnych zasadach określonych przez właściwego terytorialnie

 

powiatowego lekarza weterynarii. Na obszarze zagrożonym wścieklizną przy trzeba trzymać na uwięzi lub na obszarze zamkniętym, a koty w zamknięciu, zwierzęta gospodarskie trzeba trzymać w okólnikach okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Urząd wojewódzki i stołeczny ratusz ostrzegają

Przed straszliwą – po wystąpieniu objawów niemal zawsze śmiertelną – chorobą ostrzegają Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. W stolicy służby potwierdziły cztery przypadki wścieklizny – dwa na Wawrze, jeden w Wesołej i ostatnio jeden na Targówku. Ratusz przypomina objawy choroby, które przypominają zapalenie mózgu. U człowieka jest to wodowstręt, bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny. Potem jest śpiączka i następuje niemal zawsze śmierć. Gdy pogryzie nas nieznane zwierzę – udajmy się do lekarza. Jedyną szansą jest podanie surowicy ZANIM WYSTĄPIĄ OBJAWY. Gdy się pojawią – nie ma szans. Dbajmy też o domowych pupili. Nie wypuszczajmy kotów. Psy trzymajmy na smyczy. Pamiętajmy o szczepionkach. Psy szczepimy obowiązkowo raz w roku. U kotów szczepienia są zalecane. Co rok u wychodzących, co dwa lata u niewychodzących.

(źródło: UM Warszawa, MUW)

Polecamy