środa, 1 grudnia, 2021

Zginęli, bo byli Polakami. 227 rocznica Rzezi Pragi (2-4 listopada)

Bitwa o Pragę, z 2-4 listopada 1794 roku była ostatnim, tragicznym akordem powstania kościuszkowskiego oraz ostatnim akordem I Rzeczpospolitej. Zakończyła się klęską, bestialską rzezią dokonaną na mieszkańcach i kapitulacją stolicy. Tak umarła I Rzeczpospolita.  

Rzeź Woli z czasu Powstania Warszawskiego była najtragiczniejszym akordem II wojny światowej w stolicy. 150 lat wcześniej doszło do innej rzezi – na Pradze. Tej XX wiecznej dokonali hitlerowcy, Niemcy i ich sojusznicy. Tej pod koniec XVIII wieku Rosjanie dowodzeni przez Suworowa.

Po II rozbiorze Rzeczypospolitej Polacy chwycili za broń. Wybuchło powstanie kościuszkowskie. Był to ostatni zryw niepodległościowy I Rzeczypospolitej. I ostatnia próba  ratunku upadającego państwa. Po pierwszych sukcesach przewaga sił rosyjskich wspieranych prze pozostałych zaborców (Prusy i Austrię) stała się decydująca. Wojska powstańcze przegrały. A ostatnim akordem była rozegrana na Pradze bitwa. Zakończyła się ona klęską Polaków i rzezią mieszkańców. Oprawcy Suworowa mordowali wszystkich – mężczyzn, kobiety, starców i dzieci. W wyniku kilkugodzinnej fali mordów życie straciło nawet 20 tysięcy ludzi. Zasiany terror przyniósł efekt – lewobrzeżna Warszawa poddała się Rosjanom. Obrona Pragi była ostatnią wielką bitwą Powstania Kościuszkowskiego i ostatnim starciem I Rzeczypospolitej. Zakończyła się krwawą rzezią mieszkańców.

W dniach 2-4 listopada obchodzimy kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń.  Oficjalne obchody 227 rocznicy krwawej rzezi odbędą się w czwartek, 4 listopada.  Zacznie je msza święta Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie przy ulicy Floriańskiej 3. Odprawi ją biskup ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, Romuald Kamiński. Po Mszy jej uczestnicy przejdą pod Krzyż poświęcony Ofiarom Rzezi Pragi. Tam przedstawiciele władz miasta, dzielnicy, organizacje patriotyczne złożą wieńce. Na koniec odbędzie się  przedstawienie historii Obrony Pragi oraz prezentacja wystawy historycznej na placu Wileńskim.

(NTW, UD Praga)

Polecamy