wtorek, 7 grudnia, 2021

Nie żyje Andrzej Zaorski. Reżyser i aktor, legenda kabaretu. Miał 79 lat

W wieku 79 lat umarł Andrzej Zaorski – polski aktor teatralny, filmowy ii estradowy. Publicysta, satyryk, reżyser. Twórca kultowych programów rozgrywkowych, w tym polskich „Szopek” oraz „Polskiego ZOO”.

Informację o śmierci artysty potwierdził jego brat – reżyser Janusz Zaorski. To kolejna smutna wiadomość ze świata kultury w ostatnich miesiącach. W październiku zmarli Paweł Nowisz i Krzysztof Kiersznowski, we wrześniu Wiesław Gołas i lektor Maciej Knapik.

Andrzej Zaorski występował w warszawskich teatrach  Współczesnym (do 1970 roku), potem Ateneum, Narodowym, Teatrze, Teatrze Na Targówku i Kwadrat. Był gwiadzą kabaretów „U Lopka”, Pod Egidą, „Tu 60-tka” i „Kaczuch Show”. W latach 70. uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) i radiowych (60 minut godzinę). Wielką popularnością cieszyły się współtworzone przez Zaorskiego szopki noworoczne (okazjonalnie też w innym okresie niż Nowy Rok – na przykład „Szopka w jajku” i „Szopka w grajdole” z 1991 roku). Miano kultowego zyskał cykliczny program satyryczny „Polskie ZOO. Pokazywał on polskich polityków jako kukiełki przedstawiające rozmaite  zwierzątka. Zaorski tworzył artystyczny duet z Jerzym Kryszakiem.

Grał też w filmach – „Lalce”, „Piłkarskim pokerze”. Na przełomie  2003 i 2004  roku przeszedł udar. Po chorobie i żmudnej rehabilitacji zajmował się głównie reżyserią. Zmarł w niedzielę, 31 października.

Polecamy