wtorek, 7 grudnia, 2021

Dzień Wszystkich Świętych, radosna uroczystość chrześcijan

Dzień Wszystkich Świętych to w Kościele katolickim jedno z najważniejszych świąt. 

Jeśli chodzi o ocenę, które święta Polacy lubią najbardziej, to Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zajmują chyba trzecie miejsce. Bardziej lubimy chyba tylko Boże Narodzenie i Wielkanoc.   Czysto teologicznie w rankingu świąt kościelnych ważniejsze są uroczystości poświęconych Bogu. Ale 1 listopada jest najważniejszym świętem spośród tych poświęconych świętym. Dnia tego w Kościele wspomina się wszystkich tych, którzy są już zbawieni. Uznanych przez Kościół, wyniesionych na ołtarze świętych i błogosławionych. Ale, w rozumieniu czysto duchowym, to także dzień tych, którzy są nieznani, a trafili do nieba.

Wszystkich Świętych to radosna uroczystość, przypominająca, że jesteśmy nieśmiertelni. Uświadamia, że mamy szansę na życie wieczne. Wbrew pewnemu błędowi, upowszechnionemu głównie za komuny, 1 listopada nie jest Świętem Zmarłych. Wspomnienie wszystkich zmarłych ma miejsce 2 listopada. W Dzień Zaduszny, katolicy modlą się za dusze cierpiące w czyśćcu. Czyli te, które pokutują za swe  grzechy zanim trafią do Nieba. Wszyscy, wierzący jak i niewierzący wspominają w tym czasie zmarłych bliskich, odwiedzają cmentarze. W roku 2020, z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystości miały zupełnie inny przebieg. Rząd zamknął cmentarze. W tym roku jest na szczęście inaczej.

Natomiast wciąż są inne zasady, na jakich możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Do niedawna można odpust ten można było uzyskać przez osiem dni listopada. Rok temu z uwagi na pandemię papież przedłużył ten czas  na cały listopad. W tym roku zasady te Kościół utrzymał. Odpust uzyskać można będąc w stanie łaski uświęcającej. Czyli musimy być po spowiedzi, z mocnym postanowieniem zerwania przywiązania do każdego grzechu także powszedniego. Należy przyjąć komunię świętą, pobożnie nawiedzić jakikolwiek cmentarz. Odmówić modlitwy – Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, i modlitwę za zmarłych. Potem odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Odpust można ofiarować jedynie za osoby zmarłe.

Łucja Czechowska

Polecamy