wtorek, 7 grudnia, 2021

Zmiana ustroju Warszawy? Autorzy złożyli projekt

Zwiększenie kompetencji burmistrzów i dzielnic kosztem prezydenta  i Rady Warszawy. To pomysły Bezpartyjnych Samorządowców. W piątek zorgannizowali oni konferencję prasową. Wniosek trafi na ręce marszałek Sejmu.  

O projekcie zmiany ustroju Warszawy pisaliśmy w tekście Jaka Warszawa? Chcą wzmocnienia dzielnic i decentralizacji stolicy – Telegraf 24. W piątek poznamy jego szczegóły.  W piątek, o godz. 11 w Centrum Aktywności Kocham Pragę przy ul. Targowej 32 zaczęłą się konferencja prasowa nt. Nowelizacji ustawy warszawskiej. „Tematem naszej konferencji będzie przygotowana przez środowisko bezpartyjnych samorządowców nowelizacja ustawy o ustroju  Warszawy, którą zamierzamy przekazać na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Zdzisława Sipiery, celem podjęcia prac parlamentarnych” – zapowiadali organizatorzy.

Organizatorami są Bezpartyjni Samorządowcy w tym Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Projekt ma dostać „zielone światło” od PiS. Zdania są podzielone. Zwolennicy zmiany ustawy przypominają, że demokracji w dzielnicach praktycznie nie ma. Decyzje podejmuje odgórnie prezydent Warszawy. Sceptycy twierdzą, że temat wykorzysta partia rządząca. Tylko po to, aby osłabić Trzaskowskiego i władze Warszawy, które są często na kontrze do władz krajowych. Z kolei jak napisał redaktor naczelny „Nowego Telegrafu Warszawskiego” Przemysław Harczuk, wszystko zależy od konkretnych rozwiązań. Również w „Nowym Telegrafie Warszawskim” pisaliśmy o koniecznościach zmian w ustawie warszawskiej. Potrzebie decentralizacji. Ale wszystko tkwi w szczegółach, napisał Harczuk w najnowszym wydaniu „Nowego Telegrafu Warszawskiego”. 

Jaka Warszawa? Chcą wzmocnienia dzielnic i decentralizacji stolicy

 

Spór nie powinien iść o to, czy decentralizować Warszawę, ale jak to zrobić. Problem tkwi w szczegółach

 

Polecamy