środa, 1 grudnia, 2021

Koniec ery Halickiego. Jest nowy lider mazowieckiej Platformy

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec został wybrany liderem partii w województwie mazowieckim. W Warszawie szefem został Marcin Kierwiński.

W wyborach lider partii Grabiec nie miał konkurenta. Dotychczasowy przewodniczący, eurodeputowany Andrzej Halicki kilka dni temu zrezygnował ze startu. Niewykluczone, że zostanie wiceprzewodniczący. Liderem struktur w Warszawie ponownie został poseł PO, Marcin Kierwiński.

Platforma liderów wybrała w całym kraju. Na czele partii stanął Donald Tusk. Wybrano władze regionalne. Wybory były organizowane w ten sposób, że głosujący działacze partii w siedzibach swoich ugrupowań wrzucali głosy w głosowaniu tajnym, do urn.

Platforma Obywatelska powstała w 2001 roku. Założyli ją politycy AWS (głównie SKL) i Unii Wolności (głównie z Kongresu Liberalno-Demokratycznego). Najpierw liderami byli Donald Tusk, Andrzej Olechowski i Maciej Płażyński. Potem Tusk i Jan Maria Rokita. Potem sam Tusk. Wreszcie kolejno Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Borys Budka. W lipcu tego roku powrócił Donald Tusk.

PO rządziła w latach 2007 – 2015, premierami z jej ramienia byki Donald Tusk i Ewa Kopacz. Prezydentem z ramienia PO był Bronisław Komorowski. Partia od 15 lat rządzi Warszawą. Prezydentami stolicy byli Hanna Gronkiewicz-Waltz (2006-2018) i Rafał Trzaskowski (od 2018 do dziś). (ŁCz.)

Polecamy