środa, 1 grudnia, 2021

Władze Warszawy i Mazowsza ostrzegają. Wścieklizna coraz bliżej, dotarła na Targówek!

Już w trzeciej dzielnicy Warszawy Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził przypadek wścieklizny. Chory był jenot na Targówku. W stolicy wścieklizna potwierdzona jest też w Wesołej i w Wawrze. Zwierzę z Targówka to siódmy w województwie przypadek wścieklizny u gatunku innego niż lis. Śmiertelna choroba ludzi i zwierząt szaleje w tym roku na Mazowszu. Służby potwierdziły 71. Przypadków. 64 u lisów. Pozostałe to dwa psy, dwa jenoty, nietoperz, sarna i kot.

W poniedziałek, 18 października przy ulicy Janowieckiej  77 na Targówku służby znalazły kolejne, chore zwierzę. Tym razem był to jenot. Weterynarz potwierdził wściekliznę. Tego samego dnia stwierdził zakażenie u psa w Żanęcinie w gminie Wiązowna, i u lisów w Żanęcinie,  Józefowie w powiecie otwockim, Karczewie, również powiecie otwockim.

77. przypadków w regionie

Ogółem to już 77. przypadków wścieklizny na Mazowszu od początku roku. Najwięcej choruje lisów (70. Potwierdzonych przypadków). Poza tym służby wściekliznę stwierdziły u dwóch jenotów, dwóch psów, jednego kota, jednej sarny i jednego nietoperza. Obszarami, w których pojawiła się wścieklizna są trzy dzielnice Warszawy – Targówek, Wawer i Wesoła, oraz teren Mazowsza. Powiaty: miński,  otwocki, kozienicki, garwoliński, radomski, wołomiński,  miasto Radom, miasto Warszawa. To obszar objęty od 7 września rozporządzeniem wojewody w sprawie zwalczania  wścieklizny.

Zakazali wystaw psów

Na terenie zagrożonym wścieklizną nie wolno organizować  targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt  wrażliwych na wściekliznę.

Nie można organizować  polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz

polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Mogą one być jednak przeprowadzane wyłącznie na specjalnych zasadach określonych przez właściwego terytorialnie

powiatowego lekarza weterynarii. Na obszarze zagrożonym wścieklizną przy trzeba trzymać na uwięzi lub na obszarze zamkniętym, a koty w zamknięciu, zwierzęta gospodarskie trzeba trzymać w okólnikach okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Urząd wojewódzki i stołeczny ratusz ostrzegają

Przed straszliwą – po wystąpieniu objawów niemal zawsze śmiertelną – chorobą ostrzegają Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. W stolicy służby potwierdziły cztery przypadki wścieklizny – dwa na Wawrze, jeden w Wesołej i ostatnio jeden na Targówku. Ratusz przypomina objawy choroby, które przypominają zapalenie mózgu. U człowieka jest to wodowstręt, bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny. Potem jest śpiączka i następuje niemal zawsze śmierć. Gdy pogryzie nas nieznane zwierzę – udajmy się do lekarza. Jedyną szansą jest podanie surowicy ZANIM WYSTĄPIĄ OBJAWY. Gdy się pojawią – nie ma szans. Dbajmy też o domowych pupili. Nie wypuszczajmy kotów. Psy trzymajmy na smyczy. Pamiętajmy o szczepionkach. Psy szczepimy obowiązkowo raz w roku. U kotów szczepienia są zalecane. Co rok u wychodzących, co dwa lata u niewychodzących.

(źródło: UM Warszawa, MUW)

Polecamy