środa, 1 grudnia, 2021

Prawa Kobiet zastąpią Dmowskiego? Rada Warszawy zadecyduje

18 listopada warszawscy radni zajmą się petycją o przemianowanie ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

Petycja w sprawie zmiany nazwy ronda w centrum Warszawy wpłynęła do przewodniczącej Rady Warszawy w marcu. Wcześniej, w lutym 2021 roku do ratusza przyszło kilkadziesiąt maili w tej sprawie – poinformowała wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. Odpowiedziała na interpelację radnego, Filipa Frąckowiaka.  „W lutym 2021 r. otrzymaliśmy kilkadziesiąt maili w sprawie zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet (większość o tej samej treści z tej samej skrzynki nadawczej). Ze względu na charakter tych wystąpień, niespełniających warunków formalnych wniosku, pozostały one bez rozpoznania” – napisała wiceprezydent.

Roman Dmowski to twórca ruchu narodowego, lider Narodowej Demokracji. Związany z Warszawą, pochodził z Kamionka. Był jednym z ojców polskiej niepodległości. Wielki rywal i antagonista Józefa Piłsudskiego, był jednym z najwybitniejszych polityków i myślicieli II Rzeczypospolitej. Uczestniczył w konferencji w Wersalu, która ustaliła granice Europy (w tym Polski) po I wojnie światowej.  Środowiska lewicy krytykują go za antysemityzm. W ostatnich latach środowiska lewicowe chcą by pobawić rondo w centrum imienia Dmowskiego. I, by przemianować je na Rondo Praw Kobiet. Rada Warszawy zdecyduje o sprawie 18 listopada.

Kontrowersje budzi fakt, że obrady Rady Warszawy odbędą się tydzień po Święcie Niepodległości. Dniu, w którym na ulicach Warszawy dochodzi zazwyczaj do konfrontacji między lewicą  narodowcami. Czy ostry konflikt przeciągnie się na kolejne dni?

 

 

Polecamy