środa, 1 grudnia, 2021

Kładka przez Wisłę. Jest wykonawca za 120 milionów

Nie 180 ale 120 milionów złotych, czyli 60 milionów taniej. Tyle ma wynieść koszt budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. To będzie największa tego typu przeprawa na świecie.

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, w przetargu brało udział  pięć firm i konsorcjów. Wygrała oferta firmy Budimex (oferta złożona na 120 mln 961 tys. zł brutto). Inne oferty to Intop z Warszawy (89 mln 975 tys. zł brutto), Mostostal Warszawa (159 mln 442 tys. zł brutto). Ofertę złożył też Strabag (134 mln 613 tys. zł brutto) oraz konsorcjum firm Gülermak i Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt (228 mln 292 tys. zł brutto). Wygrała oferta Budimexu, która jest o 60 milionów tańsza od zakładanych wcześniej kosztów.

Jak przypomina ZDM, Przeprawa pieszo-rowerowa połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i S. Okrzei. „To przedłużenie Nowego Centrum Warszawy, bo choć most będzie nieco oddalony od ścisłego centrum stolicy, to spowoduje, że Stara Praga stanie się de facto częścią uniwersytecko-wypoczynkowej części miasta”.

Faktycznie most połączy Bulwary Wiślane z Pragą. „Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i dalej Krakowskim Przedmieściem. Most pieszo-rowerowy zostanie również włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły, dzięki czemu powstanie korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą” – przypomina ZDM.

Długość mostu wyniesie 452 metry. Millenium Bridge w Londynie ma „zaledwie” 325 metrów. Szerokość wyniesie od 6,9 metra w najwęższym punkcie, w najszerszym 16,3 m. Przejście mostu pieszo ma zająć 6 minut, przejazd rowerem 2 minuty.

(mat. pras. ZDM)

Polecamy