niedziela, 24 października, 2021

Polska-Albania. Tu nigdy łatwo nie było. Szczególnie w Tiranie

Polska zagra z Albanią po raz 13. Najwyższe wygrane to ta ostatnia, 4:1 i 3:0 w 1970 roku. Poza tym to albo wymęczone zwycięstwa, albo kompromitujące remisy. 

Albania to zawsze byli kelnerzy, Polska ich gromiła, wstydem i kompromitacją byłoby nie wejść na mundial po porażce z tym zespołem – takie opinie królują w polskim internecie. Prawdziwe są tylko w drugiej części. Pomimo, że Albania grała na mistrzostwach Europy we Francji i zrobiła kolosalny postęp, brak awansu na rzecz Albanii byłby wielką kompromitacją. Ale nieprawdą jest, że dla Polski był to przeciwnik w przeszłości łatwy. Z Albańczykami Biało-Czerwoni męczyli się nawet w czasach największych sukcesów, za trenerów Górskiego i Piechniczka. Ale po kolei.

6 listopada 1949 roku na stadionie Legii Warszawa Polacy pokonali Albańczyków w towarzyskim meczu 2:1, po bramkach Gerarda Cieślika i Józefa Kohuta. Kolejne spotkanie, również towarzyskie, rozegrane 1 maja 1950 roku w Tiranie skończyło się remisem 0:0. Następny mecz towarzyski, 29 listopada 1953 roku oba zespoły rozegrały w Tiranie. I Albańczycy wygrali 2:0.

Na kolejną potyczkę obu drużyn czekać przyszło prawie dwie dekady. W latach 1970/1971 reprezentacje Polski i Albanii spotkały się w grupie eliminacyjnej do mistrzostw Europy 1972. Polską kadrę na początku prowadził Ryszard Koncewicz, który pod koniec roku 1970 oddał stery legendarnemu Kazimierzowi Górskiemu. W zespole Biało-Czerwonych znajdowali się najwięksi piłkarze w naszej historii. I 14 października 1970 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Orły prowadzone jeszcze przez Koncewicza nie dały szans  Albańczykom. Pewna wygrana 3:0, po bramkach Roberta Gadochy, Włodzimierza Lubańskiego i Zygfryda Szołtysika pokazała wyraźną różnicę klas między  obiema drużynami. Jednak w rewanżu, 12 maja 1971 roku w Tiranie, zespół prowadzony przez Kazimierza Górskiego zaledwie zremisował z Albanią 1:1. Jedynego gola dla Polski zdobył Jan Banaś.

Kompromitujący remis, wymęczone zwycięstwa

Kolejna potyczka z Albanią to już ekipa Antoniego Piechniczka. Polacy to już piłkarska światowa czołówka – mistrzowie (1972) i wicemistrzowie (1976) olimpijscy, trzecia drużyna świata 1974 i 1982, piąta drużyna świata 1978. I Polacy zmierzyli się z Albanią w eliminacjach MŚ 1986. 31 października 1984 roku w Mielcu Biało-Czerwoni zaledwie zremisowali z outsiderem 2:2 (gole Włodzimierza Smolarka i Jana Pałasza). Kompromitujący remis był potem nawet jednym  z wątków filmu „Piłkarski Poker”.

Rewanż, 11 maja 1985 roku to wygrana 1:0 po golu Zbigniewa Bońka, który spotkanie to rozgrywał dzień po finale Pucharu Europy, w którym grał w barwach Juventusu. Wygrana ta dała Polakom awans na mundial w Meksyku. Po nim nastąpiły lata chude dla reprezentacji Polski. Na mundial do Włoch Biało-Czerwoni nie pojechali. Ale akurat z Albanią w grupie udało się wygrać.  1:0 na Stadionie Śląskim w Chorzowie po golu Krzysztofa Warzychy i 2:1 w Tiranie po bramkach Ryszarda Tarasiewicza i Jacka Ziobera. Kolejne dwie potyczki to mecze towarzyskie, wygrane przez Polaków po 1:0, za każdym razem – 29 maja 2005  i 27 maja 2008 – strzelcem gola dla Polaków był Maciej Żurawski.

Łatwo być nie musi

Po latach przerwy Polska i Albania znów mierzą się ze sobą, tym razem w eliminacjach mistrzostw Świata. 2 września Biało-Czerwoni wygrali na Stadionie Narodowym 4:1. Wynik świetny, ale gra pozostawiła wiele do życzenia. Rewanż w Tiranie przesądzi o awansie. Wygrana Polski oznacza, że jest prawie pewna gry  w barażu. Wygrana Albanii, że Polska na pewno nie wejdzie. Remis, że sprawa jeszcze jest otwarta, choć szanse lekko większe będą mieć Albańczycy.

I rację mają ci, którzy mówią, że wygrać mecz trzeba. Ale nie mają racji mówiąc, że Albania była łatwym przeciwnikiem. Okazałe zwycięstwa 3:0 i 4:1 były tylko dwa. Zazwyczaj nasi zawodnicy wygrywali jedną bramką po ciężkich meczach, bądź notowali kompromitujące remisy. A i porażki po drodze się zdarzyły. Oby tym razem udało się zdobyć trzy punkty. I akurat w tym konkretnym meczu styl jest najmniej istotny.

Bilans spotkań Polski i Albanii:

12 meczy

8 zwycięstw Polski

3 remisy

1 zwycięstwo Albanii

Bilans meczów wyjazdowych z Albanią:

6 meczy

2 zwycięstwa Polski

2 remisy

1 zwycięstwo Albanii

Polecamy