poniedziałek, 18 października, 2021

Dzień Papieski w Kościele katolickim w Polsce

Dzień Papieski w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony po raz dwudziesty pierwszy (od 2001 roku). Przypada w ostatnią niedzielę przed rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 roku).

W polskim Kościele rzymskokatolickim Dzień Papieski obchodzony jest jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

Z kolei 16 października Dzień Papieski jest też świętem państwowym. Ustanowiony został przez Sejm  w 2005  roku, po śmierci Jana Pawła II.

Karol Wojtyła (1920-2005), św. Jan Paweł II – polski duchowny katolicki, biskup krakowski i kardynał, od 16 października 1978 papież Kościoła katolickiego. Był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyczynił się walnie do upadku komunizmu. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany (ogłoszony błogosławionym) został w 2011 roku, przez swojego następcę, Benedykta XVI. Kanonizowany (ogłoszony świętym) przez papieża Franciszka w 2014 roku.

Polecamy