niedziela, 24 października, 2021

Kazimierz Górski będzie patronem Stadionu Narodowego

Trener wszechczasów Kazimierz Górski zostanie w najbliższych dniach patronem Stadionu Narodowego.

Selekcjonerem został w roku 1970. W ponurym grudniu, który kojarzy się z masakrą na Wybrzeżu. Gdy obejmował reprezentację, jej  jedynym sukcesem  było czwarte miejsce w Igrzyskach Olimpijskich 1936  roku oraz udział w mistrzostwach Świata roku 1938. Po wojnie jedyne, czym mogli się emocjonować kibice, to doskonałe występy klubów – Legii Warszawa i Górnika Zabrze – w europejskich pucharach. Gdy przestawał być selekcjonerem Biało-Czerwoni byli w światowej czołówce. I srebro olimpijskie odebrano jako porażkę…

Kazimierz Górski poniósł na początku porażkę – nie awansował do mistrzostw Europy. Ale udało się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie 1972 roku w Monachium. Tam Polacy zdobyli złoty medal! Kazimierz Deyna był królem strzelców. W 1973 Biało-Czerwoni po raz drugi w historii, po 36 latach awansowali na  mistrzostwa świata w Niemczech, eliminując Anglików (2:0 w Chorzowie, 1:1 na Wembley) i Walię (0:2 w Cardiff, 3:0 w Chorzowie). Na MŚ Polacy wyszli z grupy (3:2 z Argentyną, 7:0 z Haiti, 2:1 z Włochami), a w drugiej fazie grupowej ograli Szwedów (1:0), Jugosławię (2:1) i przegrali z Niemcami (0:1). Taki wynik dał Polakom prawo gry o trzecie miejsce. Podopieczni Górskiego wygrali 1:0 z Brazylią.

W kolejnym roku nie udało się awansować na mistrzostwa Europy. Ale w Euro grały wtedy zaledwie cztery zespoły. A Polacy grali w grupie z Włochami i Holandią. Z Italią dwa razy zremisowali. Z Holandią w Chorzowie rozegrali najlepszy mecz w historii, wygrywając z wicemistrzami świata 4:1. A w rewanżu ulegli 0:3. Kadra zagrała za to w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Zajęła drugie miejsce. To uznano za porażkę, trener Górski ustąpił.

Jego bilans to złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich. Trzecie miejsce na mistrzostwach Świata. Wejście do absolutne światowej czołówki. Trener Górski zmarł w 2006 roku. W niedzielę, 10 października imię wybitnego selekcjonera otrzyma Stadion Narodowy w Warszawie.

Polecamy