poniedziałek, 18 października, 2021

W ratuszu zmiany. I poszukiwania zastępcy Rafała Trzaskowskiego. GIEŁDA NAZWISK

Robert Kempa, burmistrz Ursynowa, Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe, a może Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli? Trwają poszukiwania  czwartego wiceprezydenta Warszawy. Następca Roberta Soszyńskiego, który w sierpniu zrezygnował ze stanowiska, miał być wybrany  już kilka tygodni temu. Wciąż nie wiadomo, kto nim będzie. Tymczasem w ratuszu Rafał Trzaskowski zmienia kompetencje urzędników.

Duże zmiany w stołecznym ratuszu. Prezydent  Warszawy Rafał Trzaskowski zabrał Michałowi Olszewskiemu część kompetencji i przekazał je sekretarzowi miasta,  Włodzimierzowi Karpińskiemu, byłemu ministrowi Skarbu Państwa. W PO i ratuszu wciąż szukają kandydata na czwartego wiceprezydenta. Na giełdzie nazwisk są głównie burmistrzowie dzielnic, ale też szefowie spółek.

Olszewski bez cyfryzacji

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski nie nadzoruje już Biura Cyfryzacji Miasta oraz Miejskiego Centrum Sieci i Danych. Rafał Trzaskowski odebrał swojemu  zastępcy nadzór nad wspomnianymi instytucjami. Przekazał je sekretarzowi miasta, Włodzimierzowi Karpińskiemu. Michał Olszewski nadzoruje z kolei komunikację i transport. Kompetencje te przejął od byłego już wiceprezydenta, Roberta Soszyńskiego. W sierpniu zrezygnował on ze stanowiska. Należał do najostrzej krytykowanych, głównie przez lewicę, urzędników. Ruchy miejskie zarzucały mu politykę „prosamochodową” i „wymierzoną w rowerzystów i pieszych”.

Tygodnie poszukiwań

Na razie trwają poszukiwania następcy Soszyńskiego. Urzędnicy zapowiadali, że nowego wiceprezydenta poznamy przed organizowanym przez Trzaskowskiego Campusem „Polska Przyszłości”. Campus skończył się kilka tygodni temu. Czwartego wiceprezydenta wciąż nie ma. Wszystko dlatego, że nowy zastępca prezydenta wybrany zostanie z klucza partyjnego. To decyzja polityczna Platformy Obywatelskiej. A w partii trwają porządki na szczeblu ogólnopolskim. Przeprowadza je osobiście pełniący obowiązki przewodniczącego, były premier Donald Tusk. Przy wyborze wiceprezydenta  liczyć się też będzie zdanie prezydenta Trzaskowskiego oraz posła, lidera mazowieckiej PO Marcina Kierwińskiego. Na giełdzie nazwisk, które pojawiają się w kontekście wyboru czwartego wiceprezydenta najczęściej wymienia się burmistrza Ursynowa. Ale nie tylko.

Burmistrz dzielnicy, a może szef PKiN?

W spekulacjach medialnych padają głównie nazwiska albo burmistrzów dzielnic z PO, albo szefów miejskich spółek. Najwyżej stoją notowania Roberta Kempy, burmistrza Ursynowa, w poprzednich kadencjach wiceburmistrza Pragi-Południe. Mowa jest też o innych burmistrzach. Następcą Soszyńskiego mógłby zostać Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe od wielu lat. Także radny Platformy Obywatelskiej w sejmiku Mazowsza. Padało też nazwisko Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza Woli. Z kolei „Gazeta Stołeczna” pisała jakiś czas temu, że nowym wiceprezydentem mógłby zostać Rafał Krzemień, szef Pałacu Kultury i Nauki lub Zdzisław Gawlik, szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Ten ostatni jest związany z Włodzimierzem Karpińskim, który z kolei ma wysokie notowania u Donalda Tuska (był ministrem Skarbu w jego rządzie). Gawlik jest liderem podkarpackich struktur Platformy Obywatelskiej. Ostateczne decyzje na razie nie zostały podjęte.

Polecamy