niedziela, 24 października, 2021

Rozpoczął się Konkurs Chopinowski. Igrzyska i mundial w świecie muzyki

Organizowany rzadziej niż mundial, czy Igrzyska Olimpijskie. Osiemdziesięciu siedmiu uczestników z całego świata. Sukces, to gwarancja udanej kariery w skali globalnej. Po raz osiemnasty, z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii, wystartował w Warszawie Konkurs Chopinowski.

Wydarzenie organizowane w Warszawie  jest wyjątkowe pod każdym względem. Z uwagi na patrona – Fryderyk Chopin to jeden z tych polskich twórców, który znany jest w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata. Konkurs jego imienia organizowany od 1927 roku co pięć lat, a więc rzadziej niż rozgrywane co cztery lata Igrzyska Olimpijskie i piłkarskie mistrzostwa świata. I w świecie kultury znaczy chyba to samo, jeśli nie więcej od olimpiady czy mundialu w świecie sportu. W sobotę, 2 października o godzinie 20.00 uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Bierze w nim udział osiemdziesięciu siedmiu artystów z kilkunastu krajów.

Sobotnia muzyka mistrzów, od niedzieli króluje Fryderyk

W sobotni wieczór w wypełnionej Filharmonii Narodowej słuchacze usłyszeli „Kwintet fortepianowy” Schumanna,  „Koncert na cztery fortepiany i smyczki” Jana Sebastiana Bacha, czy „III Koncert fortepianowy” Ludwiga van Beethovena. Wykonawcami byli głównie laureaci dawnych edycji Konkursu Chopinowskiego. Od niedzieli królować będzie jedynie Fryderyk Chopin i jego muzyka. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Fryderyka  Chopina to jeden z nielicznych na świecie konkursów monograficznych. To znaczy, że we wszystkich etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Dwadzieścia dni, międzynarodowa konkurencja

Przez kolejne dwadzieścia dni utwory Chopina zagra osiemdziesięciu siedmiu pianistów z całego świata.  Polskę reprezentuje szesnaście osób. Piotr Alexewicz, Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński. W konkursie wystąpi też reprezentujący zarówno Polskę, jak i Wietnam Viet Trung Nguyen. Przesłuchania konkursowe potrwają do 20 października. Wielki koncerty finałowy i wręczenie nagród w czwartek, 21 października.

Prawie sto lat historii

Na pomysł zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wpadł pianista, prof. Jerzy Żurawlew.  Pierwszy konkurs odbył się w 1927 roku.   Dziś to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu. Siedemnasta edycja konkursu odbyła się w październiku 2015 roku. Wygrał Seong-Jin Cho, drugi był Charles Richard-Hamelin, a trzecia Kate Liu.

Kolejna edycja  organizowana jest z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii. Laureaci konkursu  to liga mistrzów na międzynarodowej scenie muzycznej. Występują w największych salach koncertowych mają możliwość nagrywania płyt w najbardziej renomowanych wytwórniach płytowych.

 

Polecamy