poniedziałek, 18 października, 2021

77 lat temu, po 63. dniach upadło Powstanie Warszawskie. Obchody także w dawnym obozie w Pruszkowie

2 października 1944 roku, po 63 dniach krwawej heroicznej walki, padło Powstanie Warszawskie. Mieszkańcy trafili do obozu przejściowego w Pruszkowie. W sobotę, 2 października,  77. Rocznicę zakończenia Powstania oraz Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniają organizowane w dawnym obozie uroczystości. 

Dokładnie 77 lat temu, 2 października 1944 roku, po 63. krwawych dniach walk, skapitulowało Powstanie Warszawskie. Dowódcy i żołnierze, którzy przeżyli walki, trafili do niemieckiej niewoli. Ludność cywilna została wyprowadzona do obozu przejściowego w Pruszkowie.

63 dni heroizmu

Powstanie Warszawskie było niepodległościowym zrywem Armii Krajowej przeciwko niemieckim okupantom. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Wojska sowieckie idące na Zachód wstrzymały na rozkaz Stalina ofensywę, by pozwolić Niemcom na pacyfikację miasta. Zginęło około 200 tysięcy warszawiaków, w większości ludności cywilnej. Wśród największych zbrodni wymienić można krwawą rzeź Woli. Niemcy palili budynki, strzelali do uciekających z nich ludzi. Ludzie ginęli we wszystkich dzielnicach. Po 63. dniach walk, 2 października 1944 roku Powstańcy skapitulowali.

Uroczystości w Pruszkowie

Większość mieszkańców Niemcy przepędzili do Pruszkowa. W sobotę, 2 października, rocznicę zakończenia Powstania oraz osoby, które były w obozie oraz niosły pomoc ofiarą mają upamiętnić organizowane w Pruszkowie obchody pod pomnikiem Tędy Przeszła Warszawa w Pruszkowie. Jak przypomina Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, utworzony na terenie dawnych warsztatów kolejowych w pruszkowskim Żbikowie nazistowski-niemiecki obóz przejściowy Dulag 121 funkcjonował od 6 sierpnia do połowy grudnia 1944 roku. W formie szczątkowej działał  jeszcze do 16 stycznia 1945 roku. Przez obóz przeszło blisko 650 tysięcy osób. Z działalności obozu nie zachowała się niemiecka dokumentacja. Za sprawą relacji byłych więźniów udało się jednak odtworzyć losy mieszkańców wypędzonych z Warszawy w czasie powstania warszawskiego oraz tych, którzy udzielali im pomocy medycznej, materialnej i duchowej. Tę pamięć kultywuje dziś Muzeum Dulag 121. Jest ono  jednym z organizatorów obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

 

Polecamy