poniedziałek, 18 października, 2021

Kosiniak-Kamysz w Salonie24: Czas na budowę nowoczesnej centroprawicy

Fakty są jednoznaczne: Platforma Obywatelska na pewno nie jest dziś formacją prawicową. I znacznie bliżej jest jej do lewicy. To nie jest z mojej strony zarzut – tak się po prostu stało, o tym zadecydowali wyborcy PO, którzy chcą formacji centrolewicowej. My odwołujemy się do zupełnie innego elektoratu, wyborców umiarkowanej prawicy. Jesteśmy dziś jedyną taką formacją na polskiej scenie politycznej. Drugiej takiej nie ma ani w Sejmie, ani wśród ugrupowań pozaparlamentarnych – powiedział w Salonie 24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Władysław Kosiniak-Kamysz udzielił wywiadu  portalowi Salon24. Mówił w nim między innymi o potrzebie budowy nowoczesnej centroprawicy wokół PSL.

Unia to także wartości

Lider ludowców mówił też o polityce w ramach Unii, w której należy z jednej strony wpisać przynależność do UE do konstytucji, z drugiej twardo bronić wartości: „Unia bez wartości, oparta jedynie na podziale środków, nie ma na dłuższą metę racji bytu. Organizacja, oparta jedynie na relacjach gospodarczych, będzie mniej trwała niż wspólnota wartości. A ja jestem za trwałością Europy. Bardzo  bym chciał, aby była ona trwała. I aby to się stało, musi wygrywać nasza opcja, czyli umiarkowana prawica. Bo dziś w Europie wygrywają organizacje skrajne. (…) Jeśli chodzi o rolnictwo dominuje narracja skrajnej lewicy, która niebawem doprowadzi do zaorania rolnictwa w ogóle, zakazu hodowli zwierząt. Całkiem upraszczając – będę twardo bronił prawa do schabowego. I to będę bronił zarówno w Polsce, jak i w Europie (…) będę bronił wędkarstwa, łowiectwa, hodowli wieprzowiny, wołowiny. Po prostu jako PSL będziemy bronić normalności, bo ona jest w Europie zagrożona” – przekonywał lider PSL.

Po stronie przedsiębiorców

Chwalił też Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. „Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców swoją postawą udowodnił, że choć wywodzi się z partii rządzącej, umie prezentować punkt widzenia od partii rządzącej niezależny. I rzeczywiście występuje w interesie przedsiębiorców. Mówi prawdę, że ludzie, którzy uratowali naszą gospodarkę, miejsca pracy, na niektórych rozwiązaniach tracą. Na pewno nie tak wyobrażałem sobie podziękowania państwa polskiego dla tych, którzy uratowali gospodarkę. Państwo zamiast ich wspierać, narzuca  im podwyżki podatków. Jestem zdecydowanie przeciwny podwyższaniu składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy płacą koszty pandemii, spłacają kredyty, leasingi i ponoszą inne koszty. Normalnie nie może być tak, że w dwa lata po pandemii podwyższa się jakiekolwiek opłaty. A przecież  pandemia wciąż trwa” – przekonywał lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Cały wywiad na stronie Salon24 przeczytaj TUTAJ

 

 

 

Polecamy