poniedziałek, 18 października, 2021

Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu. Straszna epidemia nie odpuszcza

Już 60. Przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim potwierdził w tym roku Wojewódzki Lekarz Weterynarii. 24 września śmiertelną chorobę stwierdził u czterech lisów w powiatach otwockim i zwoleńskim. Tylko we wrześniu potwierdzono 15. Zakażeń. Należy zachować szczególną ostrożność podczas spacerów, pilnować zwierząt domowych, psów i kotów.

Wścieklizna to śmiertelna, zakaźna choroba układu nerwowego, atakująca wszystkie ssaki. Może być groźna także dla ludzi i zwierząt domowych. Dlatego należy pilnować szczepień psów i kotów, zwierzaki w miarę możliwości trzymać w domu, psy wyprowadzać na smyczy. Nie podchodzić do obcych zwierząt. W razie podejrzanego kontaktu zgłosić się do lekarza. Choć trwa akcja szczepień, choroba nie odpuszcza.

Już 60. zakażeń

W piątek, 24 września wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne cztery zakażenia wścieklizną. To  57.,58., 59. i 60. przypadek zachorowania na wściekliznę w tym roku. Trzy przypadki stwierdzono w  powiecie otwockim, dwa w Józefowie (gmina Józefów, powiat otwocki) jeden w Karczewie (gm. Karczew, powiat otwocki). Kolejny przypadek Wojewódzki Lekarz Weterynarii stwierdził w powiecie zwoleńskim, w miejscowości Stanisławów (gm. Policzna, powiat zwoleński). Wszystkie chore zwierzęta to lisy.

Tylko we wrześniu potwierdzonych zostało 15. przypadków wścieklizny, od początku roku jest to już 60. przypadków.  Z czego zdecydowanie najczęściej chorują lisy – aż 55 przypadków. Pozostałych pięć to pojedyncze zakażenia zwierząt innych gatunków. Jenot – potwierdzony 28 maja, sarna – potwierdzona 4 czerwca, nietoperz – 21 czerwca, kot – 9 lipca, pies – 7 września.

Śmiertelna choroba – uważajmy na siebie i zwierzaki domowe

Wścieklizna to niezwykle groźna choroba zakaźna układu nerwowego. W chwili wystąpienia objawów zawsze prowadzi do śmierci. Dlatego przede wszystkim trzeba bardzo uważać podczas spacerów w lesie. Unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami. W razie, gdy do takiego kontaktu doszło, trzeba zgłosić się do lekarza. Zastrzyk z surowicą pomoże uniknąć rozwinięcia choroby. Uważajmy na zwierzęta domowe. Psów nie puszczajmy luzem, prowadzajmy je na smyczy. Kotów nie wypuszczajmy z domów. Pamiętajmy też o szczepieniach. Psy obowiązkowo trzeba szczepić przeciwko wściekliźnie raz do roku. Nieszczepienie jest karalne. Z kolei w przypadku kotów szczepienie jest zalecane. Raz w roku szczepić powinniśmy koty wychodzące (takie, które wypuszczamy z domu). Raz na dwa lata niewychodzące (takie, których z domów nie wypuszczamy).

Szczepienia lisów

Na Mazowszu od 11 września trwa akcja szczepienia lisów. Wyłożone są puszki ze szczepionkami. Skuteczne są jedynie w przypadku lisów. Jednocześnie w razie dotknięcia ich przez człowieka lis nie będzie chciał jej już przyjąć. Dlatego apeluje się o niedotykanie preparatu i niedopuszczanie do niego zwierząt domowych.

Zakaz pokazów i targów zwierząt

Na obszarze objętym epidemią  wojewoda wprowadził zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie można organizować polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki.  Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu,  pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Obszarem zagrożonym wścieklizną jest część Warszawy – m. in. w dzielnicy Wawer, Wesoła. Oprócz tego fragment powiatu mińskiego, całe powiaty garwoliński, kozienicki, otwocki, radomski, miasto  Radom. (mat. pras.)

Polecamy