niedziela, 24 października, 2021

Chcą okrągłego stołu w sprawie Środkowej. Praskie stowarzyszenie broni woonerfu

Porozumienie dla Pragi nie chce, by projekt woonerfu na Środkowej trafił do kosza. Zaprasza konserwatora zabytków i władze miasta do okrągłego stołu w sprawie przebudowy ulicy.

Decyzję konserwatora o cofnięciu zgody na przebudowę bardzo ostro krytykuje Warszawskie Forum Samorządowe, które domaga się dymisji Jakuba Lewickiego. Z kolei stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy chwali decyzję. Zdaniem lidera OZW woonerf na środkowej zaburzyłby historyczny ład architektoniczny na ulicy. Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślają, że nie tylko nie są przeciwni zieleni miejskiej, to jest jej jeszcze za mało. Janusz Sujecki z OZW mówił w wywiadzie dla „Nowego Telegrafu Warszawskiego”, że zieleń może być wkomponowana w historyczną zabudowę, nie powinna za to zasłaniać zabytkowych budynków. Pozytywnym przykładem zazieleniania ulic jest ulica Stalowa, gdzie sadzone są drzewa, które rosły tam przed wojną.

Woonerf na Środkowej miał powstać, ale wojewódzki konserwator najpierw zgodził się, a potem wycofał zgodę na jego powstanie. Wywołało to ożywioną dyskusję na ten temat.

 

 

Polecamy