niedziela, 24 października, 2021

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w Salonie24: Nasz system jest chory. Trzeba go jak najszybciej zmienić!

Postulat, by wprowadzić składkę emerytalną na wzór Niemiec, dobrowolną, jest wciąż aktualny. I są środowiska polityczne, które wpisały go na sztandary. Liczymy na poważną debatę – powiedział w Salonie 24 Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jeśli niemiecka gospodarka jest wzorem dla Europy, pełni w niej wiodącą rolę, to chyba system emerytalny też się sprawdza. Model brytyjski też oczywiście jest bardzo dobry, ale on wiąże się już z pewnym obciążeniem budżetu, bo przypomina trochę nasz KRUS, płacony przez rolników. Czyli jak przedsiębiorca ma niski dochód, to płaci najniższą stawkę, około 60 złotych w przeliczeniu z funtów na złotówki. Więc państwo częściowo do emerytur musi dopłacić. Ale i w Niemczech, i w Wielkiej Brytanii system jest lepszy niż u nas. I skoro chcemy dogonić te gospodarki, to może powinniśmy się na nich wzorować.

W Wlk. Brytanii mówią – kochani przedsiębiorcy, zapłaćcie składki takie, na jakie was stać. W Niemczech – jesteście dorośli, wiecie, jak zabezpieczyć się na emeryturę. Są tam ubezpieczenia prywatne. Jak ktoś w danym miesiącu nie zapłaci, to po prostu składka nie wpłynie mu na konto emerytalne. Ale nikt nie wyśle mu komornika. W Polsce nikt nie patrzy, czy właściciel firmy w danym miesiącu miał zysk, czy nie. Czy może przez kilka miesięcy w ogóle nic nie zarobił. Składkę musi zapłacić. Nasz system jest chory, należy go jak najszybciej zmienić!” – podsumował rzecznik MSP. Cały wywiad dostępny TUTAJ

 

Polecamy