poniedziałek, 18 października, 2021

Autobusy tramwaje i metro jednak pojadą częściej. ZTM zmienia kontrowersyjne rozkłady

Po burzliwym miesiącu w zatłoczonej komunikacji autobusy i tramwaje mają jeździć częściej. ZTM zapowiada zmiany. Pierwsze od poniedziałku 27 września.

Rozkłady jazdy w stolicy po wakacjach budziły ogromne kontrowersje. ZTM zdecydował, że część pojazdów (w tym tramwaje) pojadą według wakacyjnych rozkładów jazdy. Od początku krytykowali to pasażerowie, czy organizacje społeczne. Obawy się potwierdziły. W autobusach i tramwajach zapanował potworny tłok. Urzędnicy tłumaczyli, że monitorują sytuację, i na jej podstawie ewentualnie zmienią  częstotliwość kursowania poszczególnych linii. Teraz ogłosili oczekiwane zmiany.

Tramwaje i metro pojadą normalnie

Od poniedziałku, 27 września znów zmienią się rozkłady jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. Wszystkie linie tramwajowe wrócą do swoich podstawowych rozkładów – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.  Oznacza to, że godzinach szczytu składy będą podjadą na przystanki co 4 minuty lub co 8 minut. Poza godzinami szczytu co 6 lub co 12 minut. Częściej pojadą pociągi metra. Na linii M1 co 2 min. i 20 sek., a na linii M2 co 2 min. i 50 sek. Natomiast zmiany dla linii autobusowych wprowadzone zostaną później.

Autobusy częściej od października

Zmiany dla autobusów planowane są od soboty, 2 października. W soboty i niedziele pasażerowie znów pojadą autobusem linii 196. Przedwakacyjne rozkłady wrócą w przypadku kilku linii. Pojazdy linii 104 w godzinach szczytu podjadą na przystanki co 20 minut. Autobusy 105 w dni powszednie w godzinach szczytu jeździć będą co 6 minut. Linia ekspresowa E-1 od poniedziałku,  4 października w godzinach szczytu jeździć będzie co 10 minut. Częściej bo co 15 minut pomiędzy szczytami i w weekendy pojadą też autobusy 114 i 122. W godzinach 7.00-20.00 w dni powszednie trasa linii 114 będzie skrócona. Autobus pojedzie następująco: Metro Młociny – Młociny-UKSW.

Zmieni się też częstotliwość autobusu 523, który pojedzie w soboty i dni świąteczne co 10 minut. Podobnie w soboty co 10 minut jeździć będzie autobus linii 190. Co 15 minut w soboty i dni świąteczne pasażerów zabierze linia  193. W poniedziałek, 4 października na  ulice wyjadą autobusy linii E-2. Na  pełną trasę Ursus-Niedźwiadek – Ursynów Płd. wrócą autobusy linii 401. W porannym szczycie będą pojadą one też na krótszej trasie: PKP Ursus – Metro Służew.

(źródło: ZTM, NTW, Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy