wtorek, 4 października, 2022

Już w tę niedzielę. Na ołtarze wyniesieni zostaną Prymas Tysiąclecia i matka Elżbieta Czacka

Niedziela, 12 września, to dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Marii Czackiej. Uroczystości odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W niedzielę o godzinie 12.00 rozpocznie się Msza Święta, podczas której na ołtarze wyniesieni zostaną Sługa Boży, Stefan Kardynał  Wyszyński (Prymas Polski w latach 1948 – 1981) oraz Służebnica Boża matka Elżbieta Róża Czacka, przełożona zakonu Franciszkanek, założycielka domu dla niewidomych w Laskach pod Warszawą. Beatyfikacja miała się odbyć rok temu. Została jednak przełożona z ubiegłego roku z uwagi na pandemię koronawirusa.

Błogosławieni na trudne czasy

Prymas Polski Stefan Wyszyński przed wojną był kapłanem diecezji włocławskiej. Prowadził działalność społeczną. Pisał do mediów katolickich, był redaktorem. Podczas wojny został kapelanem ośrodka dla niewidomych w Laskach. A w Powstaniu Warszawskim był kapelanem Zgrupowania Armii Krajowej Kampinos.  W roku 1946 został arcybiskupem metropolitą lubelskim. W 1948 metropolitą gnieźnieńskim oraz warszawskim a także Prymasem Polski. Funkcję pełnił do śmierci w roku 1981. Przeprowadził Kościół przez okres komunizmu. Nie godząc się na warunki władz postawił twarde non possumus. Przez trzy lata był więziony.

Matka Elżbieta Róża Czacka jako młoda, 22-letnia dziewczyna straciła wzrok. Powołała własne zgromadzenie zakonne. Założyła ośrodek dla niewidomych w Laskach pod Warszawą. Współpracowała z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Zmarła w 1961 roku.

Msza w południe, dla osób  z kartami wstępu

Przygotowania do uroczystej beatyfikacji zaczną się już o 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. O godzinie 12.00 odbędzie się Msza Święta z obrzędem beatyfikacji. Odprawi ją  kard. Marcello Semeraro.

W uroczystościach można uczestniczyć tylko na karty wstępu.  Wierni nie mający kart wstępu proszeni są o uczestnictwo duchowe za pośrednictwem środków przekazu.

Utrudnienia i dojazd

Samochody należy zostawiać na parkingach P+R (na przykład przy stacjach  metra). Spod stacji metra Wilanowska dojedziemy autobusem 217. A spod dworca Centralnego autobusem 522.

Do 17.00 zamknięta dla ruchu jest ulica Hlonda na odcinku od al. Rzeczpospolitej do ul. U. Ledóchowskiej. A do 20.00  jeden pas al. Rzeczpospolitej na odcinku od. ul. Sobieskiego do ul. Hlonda (jeżdżą autobusy).

(źródło: archwwa.pl, wł)

Polecamy