piątek, 30 września, 2022

Aktor, wybitny artysta, patriota, żołnierz. NIe żyje WIesław Gołas (1930-2021)

Żołnierz Armii Krajowej, wybitny aktor. Kojarzony choćby z filmów i seriali Stanisława Barei. Wiesław Gołas zmarł w wieku 90 lat.

Niezapomniany Tomasz Czereśniak z „Czterech Pancernych”, kapitan Sowa z serialu Stanisława Barei „Kapitan Sowa na tropie”. U Barei wystąpił w rolach komediowych w filmach „Mąż swojej żony”, „Żona dla Australijczyka”,  „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet Wieczorową Porą”, serialu „Alternatywy 4”. Był gwiazdą polskiego kabaretu, m. in. „Dudek” i „Kabaret Starszych Panów”. Brawurowo wykonywał piosenkę „W Polskę idziemy”. Ale dorobek Wiesława Gołasa to nie tylko produkcje komediowe. Aktor grał też w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” oraz „Lalce” Jerzego Hassa. Grał rolę Stefana Czarnieckiego w „Potopie” Jerzego Hoffmana.

Był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992).

Wybitny aktor urodził się w Kielcach, 9 października 1930 roku. Uczęszczał do szkoły na Baranówku a potem do gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W czasie wojny jako nastolatek działał w konspiracji, w Szarych Szeregach. Tworzył grupę z legendarnym Wojytkiem Szczepaniakiem, chłopcem zamordowanym przez Niemców w lesie na Stadionie (imię Szczepaniaka nosi ulica na kieleckim Pakoszu). Nosił konspiracyjny pseudonim „Wilk”. Uczestniczył a akcjach zdobywania broni i rozstrzelania konfidenta. Aresztowany przez Gestapo. Był więziony w celi, w której wcześniej przebywał jego ojciec.

Wiesław Gołas w ostatnim czasie przeszedł dwa udary mózgu. Zmarł w Warszawie 9 września.

Polecamy