wtorek, 16 sierpnia, 2022

Napięcie na Wschodzie. Sejm zdecydował. STAN WYJĄTKOWY w Polsce

Minimum trzydzieści dni potrwa stan wyjątkowy na wschodniej granicy Polski. Wiąże się on z dużymi obostrzeniami.

Na wniosek rządu RP prezydent wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. W poniedziałek, 6  września posłowie zagłosowali w większości za rozporządzeniem. W efekcie w gminach województw podlaskiego oraz lubelskiego ograniczone są prawa obywatelskie. Nie mogą działać dziennikarze. Jeśli nie jesteśmy mieszkańcami przygranicznych gmin, nie możemy tam bez przeszkód wjechać.  j

Rząd tłumaczy decyzję o stanie wyjątkowym napiętą sytuacją na granicy. Reżim Łukaszenki na siłę kieruje na granicę uchodźców z Bliskiego Wschodu. Oprócz kryzysu uchodźczego trwają manewry ZAPAD 2021. Organizują je wojska Rosji i Białorusi. Uczestniczy w nich 200 tysięcy żołnierzy. Z tym, że manewry odbywają się na terenie Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Przy granicy z Polską jest to około 15 tysięcy żołnierzy. Przeciwnicy  stanu wyjątkowego (większość opozycji) uważają, że nie jest to dobry sposób na rozwiązanie problemu. I, że w rzeczywistości chodzi wyłącznie o utrudnienie obecności przy granicy organizacjom społecznym i dziennikarzom.

Stan wyjątkowy potrwa minimum trzydzieści dni. Może jednak być przedłużony (maksymalnie o trzy miesiące). Po zakończeniu stanu wyjątkowego przez minimum 90 dni na terenie całej Polski nie można przeprowadzić żadnych wyborów ogólnokrajowych.  (maks)

Polecamy