wtorek, 4 października, 2022

Tydzień do beatyfikacji. W poniedziałek odsłonięcie pomnika

W niedzielę, 12 września odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W poniedziałek, 6 września odsłonięty zostanie pomnik wybitnego przywódcy religijnego.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela na Ziemi Nurskiej, na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Pochodził z głęboko wierzącej rodziny. Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji włocławskiej  3 sierpnia 1924 roku. W okresie międzywojennym zaczął współpracę z matką Elżbietą Różą Czacką, opiekującą się niewidomymi. Przyjaźń i współpraca trwały potem dziesięciolecia. Był redaktorem diecezjalnego dziennika „Słowo Kujawskie”, potem redaktorem naczelnym pisma „Ateneum Kapłańskie”. W czasie wojny pomagał niewidomym w Laskach pod Warszawą. W Powstaniu Warszawskim był kapelanem Zgrupowania Armii Krajowej Kampinos, pod pseudonimem Radwan III.

Przywódca Kościoła w bardzo trudnym czasie

Po wojnie w roku 1946 został biskupem lubelskim. W 1948 roku umarł prymas, August Hlond. W ostatniej woli wskazał Wyszyńskiego na swojego następcę. Nowy prymas – obejmując diecezje  gnieźnieńską i warszawską – zmierzyć się musiał z ogromnym wyzwaniem. W Polsce szalał stalinowski terror, narzucany przez sowieckich okupantów. Kraj spośród czterech najważniejszych miast II RP utracił dwa – Wilno i Lwów, a Warszawa była obrócona w ruinę. Nienaruszony został jedynie Kraków. Polska została przesunięta na Zachód w jej granicach znalazły się m. in. Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Szczecin, Zielona Góra,  Wrocław, Opole. Utracone zostały Kresy Wschodnie i miasta takie jak m. in. Wilno, Lwów, Grodno, Brześć, Stanisławów, Tarnopol, Lida. Miliony ludzi rzesiedlono ze wschodu na zachód. W tej sytuacji prymas musiał na nowo organizować struktury Kościoła. Mierzył się z atakami ze strony władz.

Zawarł porozumienie z władzami komunistycznymi. Jednak, gdy komuniści chcieli wpływać na wybór biskupów postawił twarde weto (non possumus). Po tym UB aresztowała prymasa. W więzieniu spędził trzy lata. Wypuszczono go dopiero po odwilży 1956 roku. Przygotował Śluby Jasnogórskie, a Kościół do tysiąclecia Chrztu Polski. W latach 1956 – 1968 Kościół był w zasadzie jedyną siłą opozycyjną wobec władzy. A do 1980 roku i powstania Solidarności jedyną realną siłą niezależną od władz.  Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku.

Pomnik na dziedzińcu Domu Arcybiskupów

W poniedziałek, 6 września 2021 o godz. 12.00 na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich zostanie odsłonięte popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego. Ma przypominać, że w tym miejscu żył i pracował Prymas Tysiąclecia, który 12 września zostanie  błogosławionym. Będzie wielu gości, w tym obecny metroplita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W programie  są krótkie przemówienia, odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Autorem jest młody rzeźbiarz, Łukasz Krupski.  W niedzielę, 12 września prymas Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka zostaną ogłoszenie błogosławionymi.

Polecamy