wtorek, 16 sierpnia, 2022

Jest już 50. przypadków wścieklizny na Mazowszu. Ostatni w Wawrze

W województwie mazowieckim jest już stwierdzonych 50. przypadków wścieklizny. Ostatnie były w Otwocku i w Warszawie, w dzielnicy Wawer. 

W czwartek, 2 września Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził 49. i 50. przypadek wścieklizny. Oba dotyczyły lisów. Pierwszy w Otwocku, drugi w dzielnicy Wawer w Warszawie. Z kolei w środę, 1 września lekarz weterynarii potwierdził trzy przypadki wścieklizny: w miejscowości Kąty (gm. Kołbiel, powiat otwocki), w miejscowości Góraszka (gm. Wiązowna, powiat otwocki), w miejscowości Bocian (gm. Kołbiel, powiat otwocki). Wszystkie wrześniowe przypadki do zakażenia lisów.

Właśnie te zwierzęta chorują najczęściej. Spośród pięćdziesięciu potwierdzonych zakażeń aż 46 to lisy. Pozostałe przypadki chorych zwierząt to jenot, sarna, nietoperz, kot. Jak przypomina Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w dniach 11 września – 3 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadza jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie dotyczy powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, nowodworskiego, legionowskiego, ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo, otwockiego, piaseczyńskiego, przysuskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, radomskiego i m. Radom, siedleckiego i m. Siedlce, sokołowskiego, szydłowieckiego, m. st. Warszawa, wołomińskiego, warszawskiego zachodniego, węgrowskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego – przypomina biuro prasowe wojewody.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – podsumowuje MUW.

(źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Polecamy