piątek, 30 września, 2022

Już od soboty pojedzie tramwaj na Białołęce. Szybciej do metra, zmiany w komunikacji

Jest już gotowy tramwaj do Winnicy – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Dłuższa będzie trasa linii tramwajowych 2 i 17 i autobusowej 509 i N03 – chwali się ZTM.

Jak podaje ZTM, dzięki nowemu odcinkowi torów mieszkańcy osiedla Winnica zyskają wygodny dojazd do stacji metra Młociny i do centrum. Otwarcie nastąpi od soboty, 4 września.

Połączy z metrem i centrum stolicy

Jak informuje ZTM, tramwaje dotrą o ok.1,3 km dalej niż dojeżdżają dzisiaj. Dla „dwójki” to zmiana trasy od tymczasowej pętli na Nowodworach, gdzie dotychczas był rozjazd dla tramwajów dwukierunkowych, na nową właśnie w Winnicy – teraz tutaj będą zmieniały kierunek jazdy. „Dwójka” do stacji metra Młociny dojedzie w 15 minut. To jedna z najbardziej popularnych tras tramwajowych w stolicy.

Do Winnicy dojadą również składy linii 17, które kończą dziś bieg na pętli Tarchomin Kościelny. Dzięki wybudowaniu na Winnicy klasycznej pętli zawracać mogą tu tramwaje jednokierunkowe. „Siedemnastka” zapewni więc mieszkańcom Winnicy i Nowodworów bezpośrednie połączenie ze Śródmieściem, w tym z Dworcem Centralnym, i z Mokotowem. Trasę do centrum, czyli do ronda ONZ, tramwaj pokona w nieco ponad 35 minut. Na tym odcinku ma do przejechania 16 km.

Pasażerowie będą mogli wysiąść z tramwajów obydwu linii na tym samym przystanku.  „Dwójka” pojedzie dalej prosto do rozjazdu umożliwiającego zmianę kierunku jazdy. „Siedemnastka” skręci na pętle, gdzie będzie miała jeszcze jeden przystanek. W drugą stronę do tramwajów 17 podróżni wsiądą na pętli lub na wspólnym przystanku z 2 na ulicy Światowida.

Na węźle Winnica jest także pętla autobusowa, do której zostaną wydłużone trasy linii 509 i N03. Linia 509 umożliwi mieszkańcom, zwłaszcza nowych budynków mieszkalnych w Winnicy, nowy bezpośredni dojazd na Żerań, do centrum Pragi i na Gocław. Linia N03 zapewni obsługę komunikacyjną Winnicy w godzinach nocnych i będzie niejako kontynuacją połączeń realizowanych przez linię 509 (przez Żerań do centrum Pragi).

 

Nowe trasy tramwajów i autobusów   

Jak informuje ZTM, od 4 i 6 września zmienią się trasy tramwajów o autobusów.

Linia 2, kursy podstawowe: METRO MŁOCINY – … – Trakt Nadwiślański – Światowida – WINNICA, w dni powszednie w godzinach porannego i popołudniowego będą wariantowe kursy linii 2 pomiędzy pętlami Metro Młociny a Tarchomin Kościelny.

 

17: PKP SŁUŻEWIEC – … – Trakt Nadwiślański – Światowida – WINNICA.

 

509: GOCŁAW – … – Modlińska – Światowida – Dionizosa – WINNICA,

 

N03 od nocy z 6 na 7 września: URSYNÓW PŁN. – … – Modlińska – Światowida – Dionizosa – WINNICA.

Dotychczasowe przystanki Winnica przy ulicy Modlińskiej zmienią nazwę na Żiżki od ulicy, która jest w pobliżu (ulica Jana Żiżki). Nazwę Winnica będą nosiły za to nowo wybudowane przystanki w rejonie pętli – przypomina Zarząd Transportu Miejskiego.

(źródło: ZTM)

Polecamy