wtorek, 16 sierpnia, 2022

Już 45 przypadków wścieklizny. Niebawem ruszy kolejne szczepienie lisów

Lisy, jenot, kot, sarna, nietoperz – to zwierzęta, u których stwierdzono wściekliznę. Na Mazowszu w tym roku odkryto już 45. przypadków. Najwięcej (41) u lisów. We wrześniu zacznie się kolejna w tym roku akcja szczepienia lisów. One są najbardziej podatne na zakażenie tą zawsze śmiertelną chorobą.

Od 6 sierpnia obowiązują zmiany w ramach rozporządzenia o zwalczaniu wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. W rozporządzeniu obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny został poszerzony o powiat zwoleński.

We wrześniu ruszy akcja szczepienia

Jak informują służby prasowe wojewody mazowieckiego, w dniach 11 września – 3 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie zostanie przeprowadzone w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, lipskim, mińskim, nowodworskim, legionowskim,  ostrowskim z wyłączeniem gminy Wąsewo, otwockim,  piaseczyńskim, przysuskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, radomskim, mieście Radom, powiecie siedleckim i mieście Siedlce,sokołowskim, szydłowieckim, mieście stołecznym Warszawa, wołomińskim, warszawskim zachodnim, węgrowskim, wyszkowskim, zwoleńskim. Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – podaje MUW.

Kilka akcji szczepień, kilkadziesiąt zakażeń

Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 4 akcje szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Odbyła się ona w dniach 15-26 marca, 27-28 kwietnia 19-20 maja 2021 r. 19 lipca 2021 r. Jak przypomina MUW, lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W tym roku odkryto 45 przypadków wścieklizny na Mazowszu. Najwięcej, 41 przypadków stwierdzono u lisów. Kolejne służby medyczne odkryły u jenota, sarny, nietoperza i kota. Wścieklizna to zawsze śmiertelna choroba ssaków. Jest groźna także dla zwierząt domowych i ludzi. Warto pamiętać o szczepieniu domowych pupili. Psy ustawowo należy szczepić raz w roku. W przypadku kotów szczepienia nie są obowiązkowe. Ale są zalecane. Raz w roku u kotów wychodzących, dwa razy u tych przebywających w domu.

Apele o szczególną ostrożność

Podczas spacerów nie puszczajmy psów bez smyczy. Nie wypuszczajmy z domu kotów. Zadbajmy o szczepienia. W przypadku, gdy mieliśmy kontakt z nieznanym, bądź podejrzanym o chorobę zwierzęciem, natychmiast idźmy do lekarza. Tylko błyskawiczne podanie surowicy daje szansę na uniknięcie objawów. Gdy objawy wystąpią, choroba zawsze prowadzi do śmierci. (maks)

Polecamy