wtorek, 16 sierpnia, 2022

Ostatnia niedziela wakacji. Policja na drogi skierowała drony

Kończy się ostatni weekend wakacji. Policja prowadzi akcję „bezpieczne powroty”. Na Mazowszu kierowców kontrolują policyjne patrole. W akcji użyte są drony.

Polskie drogi wciąż nie należą do bezpiecznych. Potwierdzają to tragiczne statystyki. Powrót z wakacji to zwiększony ruch. A co za tym idzie – więcej niebezpiecznych sytuacji. Komenda Stołeczna Policji w ostatni wakacyjny weekend prowadzi akcje „Bezpieczne Powroty z Wakacji”.

Wzmożone kontrole, ręczne sterowanie ruchem

Akcja trwa do 29 sierpnia. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, w weekend (od piątku, 27 sierpnia) na drogi garnizonu stołecznego Komenda Stołeczna Policji skierowała maksymalną liczbę policjantów ruchu drogowego. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci nadzorują jego płynność. Jeśli jest to uzasadnione, ręcznie kierują ruchem. W działaniach biorą też udział policjanci z grupy SPEED. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, funkcjonariusze pilnują przestrzegania ograniczeń prędkości, ale nie tylko. Sprawdzają też sposób przewożenia dzieci w pojazdach oraz korzystania z pasów bezpieczeństwa. Mają reagować na wszelkie nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych, rowerzystów i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zwracać uwagę na wykroczenia popełniane przez motocyklistów i innych kierujących jednośladami. Policjanci sprawdzają też stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących. A także stan techniczny pojazdów.

W akcji drony. Ograniczenia dla ciężarówek

Oprócz radiowozów i nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkość pojazdów, policjanci użyją również bezzałogowe statki powietrzne – DRONY.  Zwracają też uwagę na kierujących samochodami ciężarowymi, którzy nie stosują się do zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. A warto wspomnieć, że pojazdy przekraczające tę masę nie mogą jeździć w piątki od godz. 18:00 do 22:00; w soboty od godz. 8:00 do 14:00; w niedziele od godz. 8.00 do 22:00.

Ograniczenia te nie dotyczą wszystkich. W wymienionych godzinach  mogą jeździć autobusy, pojazdy  przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa oraz żywe zwierzęta. Po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych. Także te, które pomagają w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych – przypomina policja. Z zakazu zwolnione są też pojazdy, które: powracają z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy. Oczekują na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Polecamy