wtorek, 16 sierpnia, 2022

Afganistan znów dla talibów. Klęska USA. Katastrofa świata. Problem Polski i Europy

Sześć lat po kryzysie migracyjnym 2015 roku mamy  do czynienia z kolejnym, tym razem można mówić już o katastrofie. Pośpieszne wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu doprowadziło do błyskawicznego opanowania kraju przez talibów. Świat stał się jeszcze mniej bezpiecznym miejscem.

Afganistan opanowany przez talibów będzie nie tylko krajem fundamentalizmu islamskiego. Będzie drugim Państwem Islamskim. Z tą różnicą, że lepiej zorganizowanym i trudniejszym do opanowania. Na początku mogliśmy śledzić dramatyczne sceny ucieczki z Kabulu, skąd ewakuowano pracowników ambasad, korespondentów, itd. Teraz świat śledzi wędrówkę uchodźców z Afganistanu, którzy koczują na granicach. Kryzys humanitarny staje się faktem.

Afganistan rządzony przez fundamentalistów będzie piekłem dla kobiet. Krajem totalitarnym, w którym prawa człowieka nie będą przestrzegane. Według ekspertów stanie się też zagrożeniem dla świata. Będzie wspierać międzynarodowy terroryzm. Będzie też wspomagać międzynarodowy handel narkotykami.

Osobną sprawą jest kryzys przy polskiej granicy. Część mediów opisuje podrzucanie na granicę grup uchodźczych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Są też opisy przetrzymywanych na granicy bez jedzenia i wody ludzi. Sprawie towarzyszą wielkie emocje. Będziemy do niej wracać. (maks)

Polecamy