wtorek, 4 października, 2022

Od czwartku ostatnie pożegnanie abp. Henryka Hosera

Dwa dni potrwają uroczystości pogrzebowe ks. abp. Henryka Hosera. Ordynariusz Warszawsko-Praski w latach 2009 – 2017, biskup senior diecezji zmarł 13 sierpnia. 

Uroczystości rozpocznie msza święta w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie o godzinie 12.00. O 18.00 rozpocznie się msza w kościele katedralnym Floriana i Michała Archanioła. Msza św. sprawowana w czwartek 19 sierpnia o godz. 18.00 będzie diecezjalnym pożegnaniem Księdza Arcybiskupa. Na koniec Mszy św. słowa pożegnania skierują przedstawiciele diecezji: kapłani, osoby życia konsekrowanego, Seminarium duchowne, pracownicy agend kurialnych, świeccy. Po Mszy Świętej będzie możliwość czuwania przy trumnie.

W piątek, 20 sierpnia, o godzinie 12.00 rozpocznie się Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Kazanie wygłosi arcybiskup Tadeusz Wojda, Arcybiskup Metropolita Gdański.

Henryk Hoser urodził się 7 listopada 1942 roku w Warszawie, w znanej rodzinie przedsiębiorców. Jego ojciec i dziadek zginęli w Powstaniu Warszawskim. Zanim został duchownym, ukończył studia medyczne, praktykował jako lekarz. Jako misjonarz działał w Rwandzie. Był pierwszym polskim pallotynem wyświęconym na biskupa. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej. Funkcję tę pełnił do 2017 roku. Po dymisji związanej z osiągnięciem wieku emerytalnego został biskupem seniorem. W ostatnich latach pełnił funkcję wizytatora apostolskiego w Medjugorie. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w piątek, 13 sierpnia, w godzinach popołudniowych, w szpitalu przy ulicy Wołoskiej.

(źródło: mat. pras. DW-P, NTW)

Polecamy