wtorek, 21 września, 2021

Ratunek Polski i świata przyszedł w wielkie święto

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsze święto maryjne w Kościele katolickim. Tego dnia wspominamy prawdę, że Matka Boża jako jedyny człowiek została wzięta z ciałem do nieba. Jest to też święto, które potocznie nazywamy dniem Matki Boskiej Zielnej. W kościołach święci się tego dnia płody ziemi, zioła. Ale oczywiście dzień ten jest wyjątkowym świętem z uwagi na swój charakter historyczny, patriotyczny. Wygrana nad bolszewikami uratowała nie tylko polską niepodległość, ale cały świat, Europę, zachodnią cywilizację. Powstrzymała terror światowej rewolucji – mówi Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji Św. Brata Alberta.

Dzisiejszy dzień to wyjątkowe święto, w którym w Kościele katolickim łączą się obchody państwowej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku i jednocześnie obchodzimy święto kościelne, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jakie jest znaczenie tego święta?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to najważniejsze święto maryjne w Kościele katolickim. Tego dnia wspominamy prawdę, że Matka Boża jako jedyny człowiek została wzięta z ciałem do nieba. Jest to też święto, które potocznie wierni nazywają dniem Matki Boskiej Zielnej. W kościołach święci się tego dnia płody ziemi, zioła. W kościele ormiańskim, szczególnie mi bliskim, święci się winogrona, które mają dla Armenii szczególne znaczenie. Ale oczywiście dzień ten jest także wyjątkowy z uwagi na swój charakter historyczny, patriotyczny.

Wygrana w Bitwie Warszawskiej, która uratowała polską niepodległość przed sowiecką nawałą.

Nie tylko polską niepodległość, ale cały świat, Europę, zachodnią cywilizację. Wygrana nad bolszewikami powstrzymała terror światowej rewolucji. Na pewno symboliczny jest fakt, że decydująca bitwa, choć trwała kilka dni, odbywała się akurat w okolicy święta Wniebowzięcia Maryi Panny. Postacie takie jak ks. Ignacy Skorupka, który zginął w trakcie walk na trwałe weszły do historii. Ja bym jednak wskazał na jeszcze jeden fakt.

FRONT BYŁ ZNACZNIE SZERSZY 

Jaki?

Bitwa z bolszewikami rozegrała się oczywiście pod Warszawą, ale front był znacznie szerszy. Na uwagę zasługuje też  epizod, o którym czesto dzię niektórzy zapominają.

Czyli?

Jest nim bohaterska obrona Zadwórza 17 sierpnia 1920 roku. Naprzeciw idącej na Warszawę Armii Konnej Siemiona Budionnego wyszło ponad 300 Polaków, głównie bardzo młodych harcerzy. Stawili twardy opór potężnym siłom bolszewickim. Większość z nich zginęła, przeżyło chyba kilkunastu. Ale cel został osiągnięty. A bitwa ta zyskała wtedy miano „polskich Termopili”. Warto o niej pamiętać.

(Materiał spośród najpopularniejszych w „Nowym Telegrafie Warszawskim”)

fot. By unknown-anonymous – Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

Polecamy