poniedziałek, 27 września, 2021

15 sierpnia. Najważniejsze święto maryjne

15 sierpnia obchodzimy nie tylko Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale też jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To najważniejsze święto poświęcone Matce Bożej. Przypomina kościelny dogmat o tym, że Matka Boża – Maryja, matka Jezusa Chrystusa została jako jedyny człowiek wzięta z duszą i ciałem do nieba. O ile zdania dotyczące śmierci Maryi są w Kościele podzielone, tak właśnie samo wniebowzięcie jest dogmatem. W Kościele katolickim 15 sierpnia jest świętem nakazanym. To znaczy, że obowiązkiem katolika jest uczestnictwo we mszy w kościele.

15 sierpnia państwo świętuje Dzień Wojska Polskiego. Wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej. A w Kościele czcimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to najstarsze święto maryjne. I jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Tradycja stara, dogmat od niedawna

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest bardzo starą tradycją. Od niedawna jest też dogmatem Kościoła katolickiego. Ogłosił go papież Pius XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Według tego dogmatu  po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Teologowie katoliccy spierają się za to co do samej śmierci Maryi. Jedni uznają ziemską śmierć matki Jezusa (nurt mortalistów), inni śmierci Matki Bożej nie uznają  (nurt immortalistów). Natomiast co do samego wniebowzięcia są zgodni.

15 sierpnia katolicy mają obowiązek uczestniczyć ze Mszy Świętej. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym. Podczas mszy Słowo Boże nawiązuje między innymi do Apokalipsy Św. Jana. I fragmentu i niewieście, która walczy ze smokiem.

Ważne miejsce w polskiej tradycji

W tradycji Kościoła w Polsce 15 sierpnia jest niezwykle ważny. Do Częstochowy tego dnia wchodzą pielgrzymki wiernych. A w kościołach w całym kraju wierni przynoszą do poświęcenia przez kapłana płody ziemi, zioła (stąd ludowa nazwa święta – Matki Boskiej Zielnej). Święto i kult maryjny odegrały istotną rolę w trakcie Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 roku. Ks. Ignacy Skorupka mówił przed śmiercią, że do dnia Wniebowzięcia Maryi polskie wojska powstrzymają sowiecką nawałę. Kapłan zginął 14 sierpnia. Jednak jego słowa się spełniły. Sam triumf nad bolszewikami niektórzy nazywają „Cudem nad Wisłą”. Zachowały się wspomnienia bolszewickich żołnierzy, którzy widzieli postać kobiety, stojącą za walczącymi polskimi żołnierzami.   (az)

 

Polecamy