wtorek, 21 września, 2021

Hołd dla cywilnych ofiar Powstania. Wmurowanie kamienia węgielnego rozpoczyna obchody rocznicy

W czwartek, 29 lipca z udziałem władz Warszawy i władz państwowych odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci – miejsce dokumentujące rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności. To początek obchodów 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jak informuje stołeczny ratusz,  Izba Pamięci będzie miejscem dokumentującym Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Rok temu, w tym samym miejscu, posadzone zostało drzewo pamięci. – Życzę wszystkim warszawiakom, aby rozumieli wartość miasta, w którym żyją i wartość tego miejsca. Aby to miejsce było drogowskazem dla miasta i dla świata. Nigdy więcej wojny – mówiła obecna na uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy i Honorowa Obywatelka m.st. Warszawy.

– Większość ofiar pochowanych w tym miejscu, w kurhanie i zbiorowych mogiłach, pozostaje bezimienna. Chcemy, aby to miejsce było symboliczne. To m.in. dlatego budujemy Izbę Pamięci, w której znajdą się nazwiska ponad 100 tysięcy ofiar. Ale musimy też pamiętać o tych, którzy wciąż pozostają bezimienni – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Główne uroczystości odbędą się 1 sierpnia. Tego dnia włączone zostaną w mieście syreny alarmowe, a w kościołach zabiją dzwony.  „Zgodnie z wieloletnią tradycją prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach Diecezji w niedzielę, 1 sierpnia, o godzinie 17.00, w godzinie „W”. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego” – poinformowała Diecezja Warszawsko-Praska. Podobnie dzwony będą bić w Archidiecezji Warszawskiej. O 17.00 w mieście rozlegną się też syreny alarmowe. Nieco wcześniej, bo przed 16.00 na Pasażu Wiecha Fundacja Wolność i Pokój planuje złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym udział w Powstaniu Warszawskim nigeryjskiego muzyka jazzowego, perkusisty, Augusta Agbooli Browne’a ps. Ali.
„Serdecznie zapraszamy do udziału bębniarzy do wspólnego utworzenia mini-jamu dla uczczenia tej postaci w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego” – zachęcają organizatorzy.

(źródło: UM Warszawa, Telegraf24, wł)

Na zdj. Wypędzani  mieszkańcy Woli 1944 fot. Domena Publiczna

 

Polecamy