poniedziałek, 20 września, 2021

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Po ostatnich zdarzeniach w stolicy ma szczególne znaczenie

25 lipca to w Kościele katolickim święto Św. Krzysztofa, patrona kierowców, a na całym świecie to Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W ostatnim czasie na warszawskich ulicach doszło do tragicznych, przerażających zdarzeń, które wywołały szeroką dyskusję o bezpieczeństwie w mieście. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni to chociażby tragedia w centrum stolicy, do której doszło tydzień temu. W nocy z soboty na niedzielę (z 17 na 18 lipca) na Marszałkowskiej kierujący Porsche potrącił bezdomnego, niepełnosprawnego mężczyznę. Pieszy przechodził w niedozwolonym miejscu, ale inny kierowca zatrzymał się, by go przepuścić, a sprawca wypadku jechał z ewidentnie zbyt dużą prędkością. Siła uderzenia była tak  ogromna, że szczątki ofiary były porozrzucane – informowały media. Jak podało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, sprawcę był YouTuber, który w swych filmikach chwalił się drastycznym przekraczaniem prędkości. Potem okazało się, że w chwili wypadku nie miał uprawnień do prowadzenia auta – prawo jazdy zostało mu bowiem wcześniej odebrane. Mężczyzna, Patryk D. usłyszał prokuratorskie zarzuty i został aresztowany na trzy miesiące. Do innego wypadku doszło w środę, na Pradze-Południe, na Kamionku. Wieczorem na ulicy Grochowskiej, na wysokości numeru 251 (okolice skrzyżowania z Mińską) zderzyły się samochód osobowy ze skuterem. 49-letni kierujący skuterem zginął na miejscu, a kierowca osobówki uciekł. Po tragedii wybuchła dyskusja na temat kar dla piratów drogowych. Ruchy miejskie szykuję mapę dróg śmierci. Są informacje o nielegalnych wyścigach, organizowanych na ulicach Śródmieścia, głównie Centrum i Powiśla. Ruchy miejskie ze stowarzyszeniem MJN zarzucają policji bezczynność. Komenda Stołeczna Policji ripostowała w mediach, że akcje podejmuje na podstawie zgłoszeń mieszkańców, o takie zgłoszenia zaapelowała. 25 lipca, w niedzielę, w Dniu Świętego Krzysztofa w kościołach odprawiane będą msze za kierowców i bezpieczną jazdę, święcone będą pojazdy. Zaś policja z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Dostosuj prędkość do warunków na drodze.

Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

Przypominamy – na autostradzie, drodze ekspresowej kierujący pojazdem jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Np. przy prędkości 100km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu i znajdującemu się na przejściu.

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Kieruj pojazdem tylko, gdy jesteś trzeźwy.

Dla każdego jest miejsce na drodze!

Niezależnie od tych zasad, warto też pamiętać o przestrzeganiu prawa, o karaniu rzeczywistych piratów drogowych. O naszych pomysłach w  tej kwestii piszemy poniżej:

Chronić pieszych, karać surowo bandytów. Rozwiązania są proste, ale niewykorzystane

(źródło: Telegraf24, Policja.pl)

fot. Policja KPP Otwock

Polecamy