sobota, 20 kwietnia, 2024

Sławomir Potapowicz (KO): Budowa III Linii metra ruszy jeśli nie w tej, to na początku przyszłej kadencji

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą i przebudowa centrum Warszawy, to będą wizytówki prezydentury Rafała Trzaskowskiego. No i oczywiście budowa III linii Metra, tu prace w fazie projektowej trwają, i powinniśmy z inwestycją ruszyć jeśli nie w tej kadencji, to na początku kolejnej – mówi Telegrafowi 24 Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Koalicja Obywatelska).

Nieco niepostrzeżenie z uwagi na pandemię koronawirusa minął półmetek kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Co uważa Pan za najważniejsze wydarzenie, co się w tym czasie udało, co było największą porażką?

Sławomir Potapowicz: Zaczynając od ostatniej kwestii – nie udało się utrzymać budżetu na poziomie, który zakładaliśmy. Ale wpłynęły na to czynniki obiektywne, od władz miasta niezależne. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z pandemią, która wpłynęła na ograniczenie wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, czy z wypożyczania rowerów miejskich Veturilo. Druga sprawa gospodarcza, wynikająca z polityki rządu. W nas jako samorząd warszawski uderzyły kwestie PIT-u, co uderzyło mocno w wysokość dochodu. To przekładało się na realizację naszych inwestycji.

A co się udało?

Niewątpliwie Szpital Południowy. Mieliśmy tu oczywiście bardzo złą decyzję wojewody mazowieckiego, na podstawie której szpital ten został miastu przez rząd odebrany, ale dokończenie jego budowy jest niewątpliwym sukcesem. Udało się też pozyskać środki międzynarodowe, choćby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na dokończenie budowy II linii Metra Warszawskiego oraz rozpoczęcie prac związanych z rozpoczęciem budowy III linii metra. To jest też zakup ekologicznego transportu dla Warszawy, zarówno tramwajów, jak i autobusów, które poprawią nie tylko komfort podróży warszawiaków, ale też będą miały pozytywny wpływ na powietrze. Kolejną kwestią są środki na walkę z pandemią, by skutecznie walczyć z COVID-19. Należy też podkreślić, że wciąż trwają prace nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowę chcemy zakończyć jeszcze przed końcem tej kadencji. Wreszcie realizowany konsekwentnie przez miasto program zmiany centrum Warszawy – prace przy rondzie Czterdziestolatka, pl. Pięciu Rogów, wreszcie planowane zmiany związane z remontem linii średnicowej i zwężeniem Alej Jerozolimskich. To będzie w oczywisty sposób rzutowało na zmianę oblicza Warszawy. I wreszcie ogromny sukces, związany ewidentnie z działaniem ekipy pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Czyli?

Związane z zakończeniem spraw administracyjno-sądowych przejęcie terenów Skry. Wreszcie odzyskaliśmy klucze do tego obiektu. To szansa na to, że teren ten zostanie przywrócony mieszkańcom.

Wielu komentatorów podkreśla, że wizytówką śp. Lecha Kaczyńskiego było Muzeum Powstania Warszawskiego, Hanny Gronkiewicz-Waltz – druga linia metra. Rafał Trzaskowski nie ma czegoś takiego. Czy widzi Pan coś co może być znakiem rozpoznawczym obecnego prezydenta stolicy w drugiej części kadencji?

Myślę, że taką wizytówką może być wspomniane Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które będzie na pewno kojarzone z prezydenturą Rafała Trzaskowskiego. Symbolem tej prezydentury może być też planowana kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę. Tę wartą 180 milionów złotych inwestycję zrealizujemy zapewne jeszcze w tej kadencji. Elementem, który będzie pokazywał bardziej proekologiczne, prospołeczne podejście do rozwoju Warszawy będą zmiany w samym centrum stolicy, czyli przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego bardziej przyjaznego dla warszawiaków. No i oczywiście budowa III linii Metra, tu prace w fazie projektowej trwają, i powinniśmy z inwestycją ruszyć jeśli nie w tej kadencji, to na początku kolejnej.

Na zdj. Sławomir Potapowicz, fot. Facebook.com

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img