piątek, 19 kwietnia, 2024

Italia oszalała! Najsłabszy  jej mecz, świetni Hiszpanie, ale po karnych to Włosi w finale…

Z perspektywy całego turnieju, zdecydowanie bardziej na finał zasługiwali Włosi. Z przebiegu meczu półfinałowego – Hiszpanie. Po emocjonującym spektaklu Włosi zremisowali z Hiszpanią 1:1. Rozstrzygnięcia nie przyniosła też dogrywka. W rzutach karnych lepiej wypadli Włosi i to oni zagrają w niedzielę, 11 lipca w wielkim finale, ze zwycięzcą pojedynku Anglia – Dania.

W całym turnieju Włosi grali lepiej. Fenomenalnie spisali się w fazie grupowej, wygrywając po 3:0 z Turcją i Szwajcarią, 1:0 z Walią. W 1/8 w słabszym meczu  pokonali Austrię 2:1 po dogrywce, jednak w ćwierćfinale kapitalnie spisali się przez większość spotkania z Belgią, wygrywając zasłużenie (choć w końcówce zagrali „po włosku”, irytująco na szans).

Hiszpanie zremisowali bezbramkowo ze Szwecją, 1:1 z Polską, rozgromili Słowacją 5:0, po dogrywce wygrali 5:3 z Chorwacją, a w spotkaniu ze Szwajcarią wyeliminowali karnymi Helwetów. Nie przekonywali i zdecydowanym faworytem byli Włosi. W pierwszych minutach rzucili się do ataku, ale już po kwadransie przewagę w środku pola przejęli Hiszpanie. Mieli zdecydowanie więcej z gry, przeważali, choć mimo dużego tempa utrzymał się wynik 0:0. Po przerwie mecz nieco się wyrównał. Hiszpanie przeważali, ale groźne ataki przeprowadzali też Włosi. W 60 minucie po kapitalnej akcji bramkę dla Włochów zdobył Federico Chiesa. Dwie minuty  później na boisku w ekipie hiszpańskiej pojawił się Alvaro Morata. Postać kluczowa w całym spotkaniu. W minucie 80 właśnie on zdobył bramę wyrównującą na 1:1. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. W dogrywce Hiszpanie mieli więcej z gry, ale bramka już nie padła. Do wyłonienia finalisty konieczne były rzuty karne.

W pierwszej kolejce oba zespoły nie strzeliły gola – strzał Locatellego obronił Unai Simon, zaś Olmo posłał piłkę w trybuny. Na 1:0 Włochów wyprowadził Andrea Bellotti. Wtedy do piłki podszedł Gerard Moreno, który  przestrzelił „jedenastkę” w meczu z Polską. Tym razem strzelił. Było 1:1. Na 2:1 podwyższył  Leonardo Bonucci, na 2:2 wyrównał Thiago Alcantara, na 3:2 dla Włoch podwyższył Federico Bernardeschi. I wtedy drugą scenę dramatu odegrał strzelec bramki dla Hiszpanów Alvaro Morata. Fatalnie, lekko uderzoną piłkę odbił Donnnarumma. Było oczywiste, że kolejna bramka daje wygraną Włochom. Jorginho strzelił słabo, ale Simon  zupełnie go nie wyczuł. Piłka wpadła do siatki.  Włosi meldują się w finale, w którym na Wembley spotkają się z wygranym spotkania Anglia – Dania.

Włochy – Hiszpania 1:1 po dogr. (0:0, 1:1), karne 4:2

1:0 Federico Chiesa 60’

1:1 Alvaro Morata 80’

Włochy – Hiszpania 1:1 k. 4:2 (0:0)

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson Palmieri (74’ Rafael Toloi) – Nicolo Barella (85’ Manuel Locatelli), Jorginho, Marco Verratti (74’ Matteo Pessina) – Federico Chiesa (107’ Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (61’ Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (85’ Andrea Belotti)

Hiszpania: Unai Simón – Cesar Azpilicueta (85’ Marcos Llorente), Eric García (109’ Pau Torres), Aymeric Laporte, Jordi Alba – Koke (70’ Rodri), Sergio Busquets (106’ Thiago Alcantara), Pedri – Ferran Torres (62’ Alvaro Morata), Mikel Oyarzabal (70’ Gerard Moreno), Dani Olmo