poniedziałek, 20 września, 2021

Spór Tuska z Trzaskowskim. Prezydent Warszawy, czy były premier – kto będzie szefem opozycji?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rzucił rękawicę byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi. Trwają spotkania „ostatniej szansy”, mające wyłonić przywódcę największej (pod względem struktur i wielkości reprezentacji w parlamencie) formacji opozycyjnej.

W sobotę, 3 lipca były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk – ma oficjalnie wrócić do polskiej polityki. Przewodniczący PO, Borys Budka jest gotowy zrezygnować z funkcji szefa partii na rzecz jej twórcy. Niespodziewanie inicjatywa napotkała na opór prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego PO, Rafała Trzaskowskiego. Miał on – wg doniesień medialnych – zadeklarować, iż jeśli Budka zrezygnuje, to on wystartuje na szefa partii. Trzaskowski ma swoje atuty – jest prezydentem stolicy, ma silne przełożenie na samorządy, w których jego partia to potęga. Startował w wyborach prezydenckich w roku 2015, zajął drugie miejsce, nieznacznie przegrał z Andrzejem Dudą, ale uzyskał fenomenalny wynik, ponad 10 milionów głosów. Wprawdzie był to wynik w drugiej turze, w pierwszej było mniej, jednak i tam odniósł sukces wchodząc do drugiej tury. W pierwszej turze doszło bowiem do zmiany kandydata – wcześniej była nim Małgorzata Kidawa-Błońska. W sondażach wypadała tragicznie. A jej poparcie było raptem jednoprocentowe. Prezydent stolicy odrobił straty. Atutem Donalda Tuska ma być to, że przez lata kierował PO, wiąże się go z największymi sukcesami tej formacji, ośmioma latami rządzenia, był także przez kila lat szefem Rady Europejskiej, dziś stoi na czele Europejskiej Partii Ludowej.  Tuska obciążają jednak wszelkie negatywne rzeczy związane z rządami PO, w dodatku jest on od lat poza polską polityką. Z kolei na niekorzyść Trzaskowskiego może przemawiać kontrowersyjna w wielu miejscach polityka w stolicy i ostry liberalizm światopoglądowy. Prof. Jarosław Flis w portalu Salon24.pl wyraził opinię, że paradoksalnie spór między liderami może opozycji pomóc – lider, który wywalczy sobie swoją pozycję, będzie miał większy mandat niż ktoś namaszczony przez jakieś wąskie gremium.

Antoni Zankowicz (źródło: NTW, Salon24, Onet.pl)

 fot. By Anonymous photographer from/working for Platforma Obywatelska – Official Flickr of Platforma Obywatelska Released under CC BY-SA 2.0 license, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61476136

Polecamy