czwartek, 23 września, 2021

Szok! Wyciekły wrażliwe dane tysięcy warszawiaków…

Szokujące doniesienia serwisu internetowego haloursynów.pl. Stołeczny ratusz omyłkowo, na cztery prywatne adresy mailowe wysłał dane wrażliwe 2,5 tysiąca mieszkańców! 

Chodzi o informacje na temat ksiąg wieczystych. Serwis powołał się na oficjalne dane z Biuletynu Informacji Publicznej: „Prezydent m. st. Warszawy informuje, że omyłkowo przesłaliśmy w wiadomości elektronicznej do osób nieuprawnionych numery ksiąg wieczystych, które są zawarte w rejestrach cen nieruchomości. Incydent bezpieczeństwa polegał na tym, że system informatyczny działał nieprawidłowo i wygenerował zestawienie, w którym znalazły się niepotrzebne, nadmiarowe informacje – numery ksiąg wieczystych”– napisał UMSt. Warszawa. Jak przypomina serwis haloursynow.pl, wyciek danych wiązać się może z poważnymi zagrożeniami.

„W księgach wieczystych znajdują się dane osób, które mają obecnie lub w miały w przeszłości prawo własności nieruchomości. Jeśli ktoś ma numer księgi wieczystej, może poznać dane osobowe, np. imię, nazwisko, imiona rodziców czy numer PESEL. Jeżeli taki dokument trafi do nieuczciwej osoby, może ona wykorzystać dane np. do wzięcia na nasze konto pożyczki w instytucjach pozabankowych (np. przez Internet lub telefonicznie), zawarcia umów cywilno-prawnych (np. najmu nieruchomości) lub tzw. kradzieży tożsamości (np. podrobienia dokumentów)” – pisze serwis.

Na szczęście, choć informacje trafiły do osób niepożądanych, nic nie wskazuje na to, by były to osoby nieuczciwe. Ratusz wysłał im informację z prośbą o usunięcie maili oraz pouczeniem o odpowiedzialności za wykorzystanie danych. Jednocześnie powiadomiony został Urząd Ochrony Danych Osobowych.

(źródło: haloursynow.pl)

fot. Pixabay

 

 

Polecamy