poniedziałek, 20 września, 2021

Pierwszy raz od 6 lat. PiS STRACIŁO większość w Sejmie!

W piątek, 25 czerwca powstało w Sejmie nowe koło poselskie „Wybór Polska”, które tworzą dotychczasowi posłowie Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński, Arkadiusz Czartoryski oraz Małgorzata Janowska. To koniec większości sejmowej Zjednoczonej Prawicy.

„Jesteśmy w opozycji, gdybyśmy nie byli, to byśmy się z PiS nie rozstali” – mówił dziennikarzom poseł Zbigniew Girzyński. Politycy nowego koła zarzucają Prawu i Sprawiedliwości, iż porzuciło ono swoje ideały. Że w Polsce promowane  są państwowe przedsiębiorstwa i wielkie korporacje. Tymczasem dawniej siłą napędową elektoratu PiS były małe i średnie rodzinne firmy. Nie jest to pierwsze odejście ze Zjednoczonej Prawicy w ostatnim czasie. Poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz założył koło poselskie Polskie Sprawy, wspólnie z byłymi politykami Kukiz’15 – Agnieszką Ścigaj i Pawłem Szramką. Z PiS odszedł też poseł Lech Kołakowski. Tym razem  jednak odejście ma charakter symboliczny. Po raz pierwszy od sześciu lat Zjednoczona Prawica  traci większość w Sejmie. Aby  utrzymać władzę będzie musiała szukać koalicji doraźnych z innymi ugrupowaniami.

Sejm RP zdj. ilustr. fot. KPalion/Wikipedia By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

 

Polecamy