wtorek, 21 września, 2021

UWAGA! Potężne upały, uważajmy na siebie i innych

Od czwartku cała Polska, w tym Warszawa i województwo mazowieckie znajdują się w strefie tropikalnych upałów. Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze – jeśli nie musimy – nie wychodźmy z domu w godzinach 10-18, a jeśli już musimy wyjść, obecność na pełnym słońcu ograniczmy do minimum.

Po drugie – dbajmy o nawodnienie organizmu. Pijmy wodę dostarczając regularnie niewielkie jej ilości. Ograniczmy  jedzenie – w okresie letnim możemy przyjąć mniej kaloryczne posiłki, bardziej stawiajmy na dania bezmięsne, więcej owoców (najlepiej sezonowych) i warzyw.

Po trzecie – przebywając na słońcu dbajmy o odpowiednią osłonę głowy – czapki przeciwsłoneczne, okulary ochronne. Miejsca odkryte warto posmarować kremem z filtrem.

Po czwarte – szczególnie uważać muszą osoby świeżo zaszczepione, przyjmujące leki przeciwzapalne zewnętrzne, z chorobami skóry

Po piąte – osoby z chorobami układu krążenia bezwzględnie powinny w upalne dni pozostać w domach!

Po szóste – pod żadnym pozorem nie spożywajmy alkoholu. W upale może mieć to tragiczne skutki!

Po siódme – to truizm, jednak w upale nawet na chwilę nie zostawiajmy w samochodzie dzieci, czy zwierzaków. Chwila może się nie z naszej winy przedłużyć, a po kilkunastu minutach auto staje się nagrzanym piekarnikiem i śmiertelną pułapką.(maks)

fot. Pixabay

Polecamy