poniedziałek, 20 września, 2021

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jedno z najważniejszych katolickich świąt

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jedno z najważniejszych katolickich świąt

W czwartek, 3 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim.

Święto Bożego Ciała jest obchodzone na pamiątkę ustanowienia eucharystii. Sakrament ten ustanowił Jezus w Wielki Czwartek, jednak ponieważ tego dnia celebrowana jest męka Chrystusa, radosne święto eucharystyczne obchodzone jest w pierwszy czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Tradycja święta sięga XII wieku, gdy przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liège, święta Julianna z Cornillon (1193-1258) zwierzyła się z wizji, wg których Chrystusowi brakuje święta ku czci Najświętszego Sakramentu. W komisji badające widzenie uczestniczył archidiakon Jakub Pantaleone di Troyes. Duchowny ten został potem kardynałem, a w końcu papieżem, przyjął imię Urbana IV. I właśnie ten papież ustanowił święto Bożego Ciała. Początkowo było ono obchodzone jedynie w diecezji Liege, potem w całym Kościele powszechnym. W roku 1320 biskup Nanker ustanowił święto na terenie Polski. W tradycji Bożego Ciała po mszy (zazwyczaj przed południem)   odbywa się procesja, podczas której odbywają się cztery czytania Ewangelii przy czterech ołtarzach. Tradycją jest sypanie kwiatów. Święto jest świętem nakazanym. (maks)

fot. Domena Publiczna

Polecamy